Jutro weryfikacja rajdu na funcie.

Złoty słabnie wobec gołębich głosów z RPP oraz oświadczenia KE w sprawie sądów. Delikatnie umacnia się dolar w nadziei na jastrzębi Fed. Agencja S&P idzie w ślady Moody’s i zapowiada podwyższenie prognoz dynamiki polskiego PKB. Jutrzejsze posiedzenie Banku Anglii zweryfikuje trwałość obecnego rajdu na funcie.


Michał Sikora

Wbrew kierunkowi handlu na pozostałych zestawieniach, złoty umacniał się wczoraj względem franka i ustanowił nowe lokalne minimum. Pierwsza część dzisiejszej sesji pokazuje jednak, iż był to raczej wyjątek od reguły aniżeli zaczątek zmiany dotychczasowych zależności. Polska waluta słabnie przede wszystkim z powodu informacji Komisji Europejskiej, iż przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów oraz mocno gołębich głosów z RPP.

Po poniedziałkowej wypowiedzi E. Łona, w której sugerował rozważenie obniżki stóp procentowych o 50 pb., mocno zachowawczo wybrzmiał również J. Żyżyński, oceniając, że przynajmniej do połowy przyszłego roku nie będzie powodu do dyskusji nad zacieśnianiem polityki pieniężnej ze względu na słabo wyglądającą akcję kredytową. Polska waluta znalazła się w odwrocie również z powodu mocniejszego dolara. Pojawiły się opinie, iż huragany Harvey oraz Irma rozwiążą w pewien sposób bolączkę Rezerwy Federalnej, jaką jest słabnąca inflacja.

Spowodowane zniszczenia miałyby skutkować wzrostem dynamiki cen, co miałoby być widoczne już w sierpniowym odczycie, który zostanie opublikowany jutro, a przez to zwiększyć szanse na podwyżkę stóp procentowych. Kontynuując jeszcze wątek złotego,  kiepskiego wczoraj sentymentu wobec krajowej waluty nie zdołały nawet poprawić pozytywne informacje z agencji S&P o tym, iż prognozy polskiego PKB znalazły się pod „wzrostową presją” i najprawdopodobniej instytucja ta pójdzie w ślady Moody’s i zaktualizuje swoje szacunki przy okazji rewizji ratingu w dniu 20. października.

Od kilku dni dynamicznie rosną notowania funta. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli wiadomość o przegłosowaniu przez Izbę Gmin ustawy o Brexicie, mającej zapewnić stabilność regulacyjna po wyjściu z Unii Europejskiej. Następnie na rynek napłynął minimalnie wyższy od oczekiwań odczyt inflacji. Dziś pomimo publikacji również lepszych danych o stopie bezrobocia oraz wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, humory się nieco popsuły zapewne z powodu słabszego odczytu wynagrodzeń. To jednak nie koniec emocji w tym tygodniu, gdyż dopiero jutro nastąpi danie główne, czy posiedzenie Banku Anglii, które zweryfikuje trwałość obecnego rajdu na brytyjskiej walucie.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,7168 / 3,7476
EUR/PLN – 4,2643 / 4,2943
USD/PLN – 3,5589 / 3,5888
GBP/PLN – 4,7213 / 4,7663
EUR/USD – 1,1924 / 1,2015

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

13. września:
14:30 USA Inflacja producencka
16:30 USA Zapasy ropy Crude

14. września:
9:30 Szwajcaria Stopa procentowa
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
13:00 Wielka Brytania Stopa procentowa
14:30 USA Inflacja
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl