Taniec z bankami


Michał Sikora

Podczas wczorajszej sesji na Wall Street cena ropy naftowej wzrosła o kolejne 3%, a osłabiający się dolar oferował dodatkowe wsparcie dla rynku surowców. Przed rozpoczętym wczoraj 2-dniowym posiedzeniem Fed pojawiły się dalsze oznaki osłabienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w marcu zdecydowanie mniej niż się spodziewano. Natomiast kolejny raport wskazał na stagnację inwestycji przedsiębiorstw, dając Rezerwie Federalnej jeden powód więcej do wstrzymania się z podwyżką stopy procentowej. Po ostatnich bardzo dobrych danych z rynku pracy, wielu inwestorów miało nadzieję na bardziej jastrzębie głosy z Fed. Jednak odczyty z bieżącego tygodnia, wskazujące na słaby wzrost gospodarczy, przyczynią się z pewnością do preferowania raczej gołębiego tonu przez polityków.

Dziś w trakcie azjatyckiej części handlu, dolar lekko osłabiał. Wielu inwestorów pozostaje jednak niechętnych do otwierania nowych pozycji przed posiedzeniami banków centralnych USA i Japonii. Wieczorem poznamy decyzję prawdopodobnie o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach. Bardziej interesujące informacje powinien jednak przynieść komunikat FOMC. Większych fajerwerków  dostarczyć może natomiast jutro Bank Japonii, który być może potwierdzi krążące od końca ubiegłego tygodnia spekulacje o kolejnym cięciu stóp i zwiększeniu luzowania. Do tańca dołączają również banki centralne Nowej Zelandii oraz Australii, które swoje spotkania będą miały odpowiednio dziś i we wtorek. Z kolei wczoraj, na obniżkę zdecydował się węgierski bank centralny.

Tymczasem po ostatnim znaczącym osłabieniu złotego, głos zabrał wiceminister finansów, Piotr Nowak, który powtórzył wypowiedziane niedawno deklaracje. Powiedział, iż MF bacznie śledzi sytuację na rynku i nie wyklucza „interwencji” poprzez wymianę środków walutowych przy odpowiednich poziomach. 

Po dość niemrawych sesjach, indeks Szanghaj Composite spadł dziś o 0,37%, a japoński Nikkei stracił 0,36%.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:00):

CHF/PLN – 3,9926
Po dotarciu do 4,0334 nastąpiła realizacja zysków i wczorajsza świeczka zanegowała poniedziałkowy dynamiczny wzrost. Złoty jednak prawdopodobnie nadal pozostanie słaby. Najbliższe wsparcie znajduje się obecnie w okolicach górnego ograniczenia ostatniej konsolidacji na 3,95. Opór to rejon 4,05.

EUR/PLN – 4,3896
Niewielkie odreagowanie miało miejsce również na euro. Cena wspólnej waluty pozostaje jednak najwyższa od 2 miesięcy i raczej się to nie zmieni, gdyż czynniki wewnętrzne wpływające na słabość złotego pozostają nadal aktualne. Również przecięcie dwóch średnich, 15- i 45-sesyjnej świadczy o zmianie sentymentu rynkowego na niekorzyść polskiej waluty. Kolejne opory to 4,45 i styczniowe szczyty blisko 4,50. Wsparciem jest 4,35.

USD/PLN – 3,8797
Po słabych danych z amerykańskiej gospodarki, dolar stracił kilka groszy względem złotego. Jeśli znajdzie to przełożenie w bardziej gołębim dzisiejszym komunikacie FOMC, złoty może zyskać dodatkowy argument do obrony. Niemniej, to amerykańska waluta pozostaje na fali wznoszącej. Wsparcie to 3,85, opór – 3,95.

GBP/PLN – 5,6708
Trend wzrostowy na funcie nadal przybiera na sile, a kurs jest najwyższy od 2 miesięcy. W przeciwieństwie do pozostałych głównych walut, na tej parze nie doszło wczoraj do zbytniej realizacji zysków. Notowania brytyjskiej waluty otrzymały również mocne wsparcie w postaci „nie” Baracka Obamy dla opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Najbliższy opór to poniedziałkowy szczyt na 5,70, wsparciem pozostaje 5,60.

EUR/USD – 1,1314
Eurodolar delikatnie zyskuje w bieżącym tygodniu. Zakres wahań utrzymuje się jednak wewnątrz kanału spadkowego z 12. kwietnia, a inwestorzy oczekują na kluczowe wydarzenie dnia, jakim będzie wieczorna decyzja w sprawie stóp i komunikat po posiedzeniu FOMC.


Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

27. kwietnia:
16:30 USA Zapasy ropy Crude
20:00 USA Stopa procentowa

28. kwietnia:
1:30 Japonia Inflacja
1:30 Japonia Stopa bezrobocia
1:50 Japonia Produkcja przemysłowa
8:00 Niemcy Stopa bezrobocia
14:00 Niemcy Inflacja
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
14:30 USA PKB

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl