Kapitał wraca na Stary Kontynent.

Kłopoty Trump’a i dalsze problemy dolara. Kapitał ze Stanów Zjednoczonych powraca do Europy. Czerwcowa podwyżka stóp procentowych przez Fed jeszcze nie przesądzona. Złoty próbuje odwrócić długoterminowy trend spadkowy względem franka. RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowych poziomach.


Michał Sikora

Nastroje za Oceanem ulegają dalszemu pogorszeniu, co skutkuje postępującą przeceną dolara. Poczynania D. Trump’a budzą coraz większe wątpliwości i niezadowolenie. Po zwolnieniu przez niego szefa FBI w niejasnych okolicznościach, teraz wysuwane są kolejne podejrzenia o powiązania prezydenta z Rosją.

Jeszcze jesienią ubiegłego roku po wyborach kapitał przepływał z Europy do Stanów Zjednoczonych w związku z nadziejami na pobudzenie wzrostu gospodarczego i przyspieszenie tempa podwyżek stóp procentowych. Drugą przyczyną było ryzyko niestabilności politycznej na Starym Kontynencie. Teraz sytuacja się odwraca i strumień pieniądza płynie w odwrotnym kierunku. Póki co plany zbudowania El Dorado za Oceanem albo upadły albo nadal pozostają na etapie pomysłów. Dobre dane makroekonomiczne przeplatają się licznymi, szczególnie w ostatnich tygodniach, rozczarowującymi odczytami.

W rezultacie, prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, które w ubiegłym tygodniu sięgało jeszcze 100%, obecnie wynosi już „zaledwie” 70% i niewykluczone, iż J. Yellen i spółka wstrzymają się z decyzją do września. W tym samym czasie ustały zagrożenia w Europie – UE jest mocniejsza po wyborach w Holandii i zwłaszcza Francji - a dane o kondycji gospodarki są obiecujące.

Z polskiego punktu widzenia, a szczególnie kredytobiorców, problemy dolara muszą cieszyć, gdyż sprzyjają podbiciu wyceny walut krajów rozwijających się. W nocy kurs franka szwajcarskiego znalazł się już nawet poniżej bariery 3,80, a więc najniżej od pamiętnej decyzji SNB o uwolnieniu kursu EUR/CHF. Trwałe pokonanie tej strefy mogłoby skutkować odwróceniem długoterminowego trendu wzrostowego helweckiej waluty. Zagrożeniem dla tego scenariusza lub szansą na jego zrealizowanie w zależności od rozwoju sytuacji, jest bliskość istotnych oporów, do których dotarły notowania eurodolara.

Po dzisiejszym posiedzeniu RPP zadowoleni będą również kredytobiorcy złotowi, gdyż stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowych poziomach i w opinii niektórych przedstawicieli NBP i ekonomistów mogą pozostać stabilne nawet do końca przyszłego roku.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:45):

CHF/PLN – 3,8377 / 3,8677
EUR/PLN – 4,1816 / 4,2115
USD/PLN – 3,7637 / 3,7937
GBP/PLN – 4,8742 / 4,9201
EUR/USD – 1,1079 / 1,1161

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

17. maja:
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP
16:30 USA Zapasy ropy Crude

18. maja:
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii
15:00 Polska Sprzedaż detaliczna

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl