Czy będzie lepsza perspektywa dla Polski?

Dobre dane z USA potwierdzają scenariusz czerwcowej podwyżki stóp procentowych. Bank Anglii nie będzie się spieszył z podniesieniem kosztu pieniądza pomimo rosnącej inflacji. Dziś rewizja ratingu Polski – czy Moody’s zaskoczy i podniesie perspektywę oceny?


Michał Sikora

Dość niemrawy tydzień na rynkach finansowych dobiega końca. Na szczęście jego zakończenie dostarcza inwestorom nieco emocji i kilku ważnych informacji. Wczorajsze dane ze Stanów Zjednoczonych wypadły bardzo dobrze i potwierdziły warunki do dokonania kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Inflacja producencka przekroczyła prognozy, odnotowując najwyższy poziom od 5 lat.

Dalszej poprawie ulega również sytuacja na rynku pracy, a liczba nowych bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od prawie 29 lat. Dzięki temu indeks dolara zalicza najlepszy tydzień w bieżącym roku i pierwszy wzrostowy od miesiąca. Dziś inwestorzy czekają jeszcze na publikację równie istotnych danych o inflacji i sprzedaży detalicznej.

Na przeciwległy biegunie znalazł się z kolei funt, a opcja jego dalszego umocnienia spaliła na panewce. Najpierw zawiodły wczoraj dane o produkcji przemysłowej oraz manufakturowej w Wielkiej Brytanii. Co jednak istotniejsze, Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, sygnalizując jednocześnie brak chęci do ich podwyżek pomimo rosnącej inflacji. Decyzja ponownie zapadła stosunkiem głosów 7:1 z tą różnicą, że w przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, obecność jednego jastrzębia została odebrana przez rynek jako rozczarowanie, a nie miłe zaskoczenie. Negatywny wpływ wywarła również obniżka prognozy PKB w 2017r. z 2% do 1,9%.

Kto wie jednak, czy największa niespodzianka tygodnia nie stanie się udziałem złotego. Dziś, choć prawdopodobnie już po zamknięciu sesji, rewizji ratingu Polski ma dokonać agencja Moody’s. Rynek nie spodziewa się żadnych zmian, jednak bardzo dobre ostatnie odczyty makroekonomiczne, rewizje w górę prognoz PKB przez różne instytucje oraz poprawa klimatu politycznego mogą przyczynić się do nieoczekiwanego podniesienia perspektywy oceny z negatywnej do przynajmniej stabilnej.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,8413 / 3,8713
EUR/PLN – 4,2014 / 4,2314
USD/PLN – 3,8662 / 3,8962
GBP/PLN – 4,9606 / 5,0057
EUR/USD – 1,0831 / 1,0913

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

12. maja:
14:00 Polska Inflacja
14:30 USA Inflacja
14:30 USA Sprzedaż detaliczna
Polska Rewizja ratingu Polski przez agencję Moody’s

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl