Kiedy punkt zwrotny na złotym?

M. Draghi rozczarował rynek utrzymującą się gołębią retoryką EBC. Wczoraj opublikowano kolejne mizerne odczyty ze Stanów Zjednoczonych. Mimo to, dolar zyskuje względem euro. Złoty utrzymuje mocną pozycję, czy jednak nie zbliża się do punktu zwrotnego?


Michał Sikora

Złoty kończy miesiąc, zachowując swoją mocną pozycję budowaną konsekwentnie od przełomu listopada i grudnia ubiegłego roku. Dwa potencjalne zagrożenia bieżącego tygodnia, czyli prezentacja założeń reformy fiskalnej w Stanach Zjednoczonych oraz posiedzenie EBC, wniosły niewiele nowego na rynek, dzięki czemu nie zaszkodziły notowaniom polskiej waluty.

Po środowym rozczarowaniu komunikatem w sprawie planów podatkowych D. Trump’a, inwestorzy musieli także obejść się smakiem po wystąpieniu M. Draghi’ego. Prezes EBC zawiódł nadzieje rynku na choćby delikatną zmianę retoryki w jastrzębim kierunku w związku z uspokojeniem sytuacji politycznej w Europie po wyborach w Holandii oraz Francji oraz najlepszych od wielu lat odczytach makro z Eurostrefy.

Zamiast tego zaserwował dobrze już znaną gołębią wypowiedź o utrzymaniu dotychczasowego stanowiska Rady Prezesów bez zmian, co oznacza, że stopy procentowe pozostaną na obecnych lub niższych poziomach jeszcze przez długi czas, a program skupu aktywów będzie kontynuowany do końca roku z opcją jego wydłużenia lub zwiększenia w razie potrzeby.

Co ciekawe, wczoraj opublikowano kolejne mizerne odczyty z amerykańskiej gospodarki. Liczba nowych bezrobotnych okazała się wyższa niż prognozowano o 16 tys. Natomiast, zamówienia na dobra trwałego użytku były znacznie niższe niż oczekiwano, a bez środków transportu nawet się skurczyły wobec spodziewanego przyrostu. Rozczarowanie komunikatem EBC było jednak większe, więc mimo to dolar zyskiwał względem euro.

Podobnie sytuacja powtórzyła się dziś po słabszym odczycie PKB za I kwartał w Stanach Zjednoczonych. Mamy zatem mocno gołębią Radę Prezesów EBC oraz bardzo zbliżone stanowisko RPP, podczas gdy Rezerwa Federalną za chwilę i tak pewnie będzie rozważała kolejną podwyżkę stóp procentowych, najpewniej w czerwcu lub wrześniu. Ponadto, złoty od pół roku znajduje się w trendzie wzrostowym względem głównych walut, a stare giełdowe powiedzenie mówi, aby sprzedawać w maju. W związku z tym, bardziej prawdopodobny od dalszego umocnienia złotego staje się scenariusz, w którym zbliża się on do punktu zwrotnego.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:15):

CHF/PLN – 3,8941 / 3,9242
EUR/PLN – 4,2047 / 4,2349
USD/PLN – 3,8566 / 3,8867
GBP/PLN – 4,9787 / 5,0232
EUR/USD – 1,0869 / 1,0951

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

26. kwietnia:
15:45 USA Indeks Chicago PMI
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl