Niesuwerenna dominacja złotego.

Złoty utrzymuje mocną pozycję. O dalszym kierunku handlu zadecydują wystąpienia D. Trump’a oraz M. Draghi’ego. Moody’s podnosi prognozę PKB Polski do 3,1% w 2018r. Fitch ocenia, iż spośród państw EŚW najwyższe ryzyko fiskalne występuje nad Wisłą.


Michał Sikora

Złoty potwierdził wczoraj swoja dominująca pozycję, zdobywając kolejne poziomy względem głównych walut. O tym, czy ta sytuacja się utrzyma, zadecydują dwa kluczowe wydarzenia bieżącego tygodnia, czyli prezentacja założeń reformy fiskalnej w Stanach Zjednoczonych oraz posiedzenie EBC, po którym nastąpi konferencja z udziałem prezesa, M. Draghi’ego.

Jeszcze w ubiegły piątek Włoch zapewniał, iż obrana ścieżka polityki monetarnej na razie się nie zmieni. Obecnie spekuluje się jednak, iż w związku z prawdopodobnym zwycięstwem E. Macrona w wyborach prezydenckich we Francji, EBC może obrać kurs w nieco bardziej jastrzębim kierunku. Zachęcają do tego również najlepsze od lat odczyty makro z europejskiej gospodarki. Jeśli w wystąpieniu M. Draghi’ego będą zawarte jakieś odważniejsze akcenty lub pominięte zostaną niektóre sformułowania odnoszące się do czynników ryzyka dla rozwoju eurolandu, zapewne niekorzystnie odbije się to na notowaniach złotego.

Dziś z kolei spodziewana jest długo wyczekiwana i wielokrotnie obiecywana prezentacja założeń reformy podatkowej D. Trump’a. Ostatnia słabość dolara sprowadziła jego notowania względem złotego poniżej 3,90, otwierając tym samym przestrzeń do spadku w granice 3,80. Jeśli jednak prezydent Stanów Zjednoczonych w końcu nie zawiedzie inwestorów, amerykańska waluta może skokowo i znacząco zyskać. Szczególną uwagę w zmianach fiskalnych przykuwa kwestia ewentualnego wprowadzenia podatku od importu, z którym wiązałoby się również zmniejszenie obciążeń dla eksportu. Szacuje się nawet, iż jego wprowadzenie mogłoby spowodować umocnienie notowań dolara aż o 25%.

Po tym jak agencje S&P utrzymała ocenę Polski na niezmienionym poziomie, kolejne instytucje ratingowe wydały swoje komunikaty. Fitch ocenił, iż spośród państw Europy Środkowo-Wschodniej, najwyższe ryzyko pogorszenia sytuacja fiskalnej występuje nad Wisłą. Mimo to ocenia się, iż poziom 3% deficytu sektora finansów publicznych nie zostanie przekroczony, co groziłoby obniżeniem oceny. Najbliższy rewizja ratingu przez Fitch zaplanowana jest na 7. lipca. Z kolei, Moody’s podwyższył prognozę PKB Polski do 3,1% w 2018r. z 2,8% w projekcji styczniowej. Ponadto, agencja szacuje, iż deficyt będzie utrzymywał się na poziomie 3% w 2017 oraz 2018r. względem wcześniejszych szacunków odpowiednio: 3,2% oraz 2,8% PKB.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:15):

CHF/PLN – 3,8941 / 3,9242
EUR/PLN – 4,2125 / 4,2425
USD/PLN – 3,8654 / 3,8953
GBP/PLN – 4,9573 / 5,0012
EUR/USD – 1,0854 / 1,0936

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

26. kwietnia:
16:30 USA Zapasy ropy Crude

27. kwietnia:
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:00 Niemcy Inflacja
14:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
14:30 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl