Czy Brexit doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa?


Michał Sikora

Dolar amerykański osłabiał się względem jena podczas środowej sesji w Azji, gdyż inwestorzy kupowali bezpieczeństwo japońskiej waluty na skutek słabości azjatyckich rynków akcji oraz taniejącej ropy. Wczorajszy słaby odczyt o pozwoleniach na budowę domów w USA również działa na niekorzyść dolara, zmieniając oczekiwania co do tempa podwyżki stóp procentowych. Wyższe stopy zwiększyłyby zyskowność aktywów denominowanych w dolarze, czyniąc amerykańską walutę bardziej atrakcyjną. Skłonność do ryzyka zmienia się jak w kalejdoskopie od początku bieżącego tygodnia, kiedy popyt na aktywa postrzegane jako bezpieczne przystanie wzrósł na skutek braku porozumienia producentów ropy podczas niedzielnego spotkania w Katarze. Kolejnego dnia jednak japońska waluta już się osłabiała wraz ze zmianą sentymentu na akcjach i ropie. Dziś ponownie inwestorzy zachowują się bardziej zachowawczo, a ceny „czarnego złota” spadają po tym jak pracownicy naftowi z Kuwejtu odwołali 3-dniowy strajk.

Na pierwszy plan powraca również temat Brexitu. W ostatnich dniach coraz lepiej radzi sobie brytyjski funt i prawdopodobnie dzieje się to za sprawą opublikowanego w poniedziałek raportu brytyjskiego ministra skarbu, w którym ostrzega on przed ogromnymi kosztami wyjścia z UE, zubożeniem i zmniejszeniem rocznego dochodu każdego gospodarstwa domowego o 4,3 tys. funtów. Dodatkowo, przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej powiedziała, iż Szkocja powinna rozpisać kolejne referendum w sprawie niepodległości, jeśli Wielka Brytania wyprowadzi ją z UE wbrew jej woli.

Za nami słabe sesje na parkietach Azji. Indeks Szanghaj Composite spadł 2,31%, a japoński Nikkei po wyższym otwarciu tracił cały dzień, zamykając się symbolicznym plusem w wysokości o 0,19%.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:00):

CHF/PLN – 3,9322
Ostatnie dwie sesje na franku ponownie przyniosły wzajemnie negujące się świeczki. Sytuacja zatem pozostaje niezmieniona i szwajcarska waluta kontynuuje płaską korektę ruchu wzrostowego z początku kwietnia. Najbliższy opór znajduje się na 3,9633, a wsparciem jest 3,9225.

EUR/PLN – 4,2992
Euro kolejny dzień zmaga się z przebiciem od dołu 45-sesyjnej średniej kroczącej. Póki co nieskutecznie. Pokonanie jej otworzyłoby drogę na 4,35. Najbliższe wsparcie wyznacza natomiast strefa 4,2830-4,2710.

USD/PLN – 3,7803
Dolar kontynuuje wędrówkę na południe po odbiciu się od górnego ograniczenia kanału spadkowego. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 3,7680. Oporem pozostaje linia trendu spadkowego, która dziś wyznacza poziom 3,81.

GBP/PLN – 5,4449
Funt poczyna sobie coraz śmielej i pokonał opór w strefie 5,40-5,42. Opublikowany w poniedziałek straszak w postaci raportu brytyjskiego Ministerstwa Skarbu nt. kosztów wyjścia z UE spełnia swoje zadanie. Kolejnym punktem obrony dla złotego będzie poziom 5,50.

EUR/USD – 1,1372
Eurodolar powraca do poziomów niedawnej konsolidacji na 1,14, do czego przyczyniły się słabe odczyty danych z USA. Kluczowym wydarzeniem tygodnia pozostaje jednak jutrzejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i decyzja w sprawie stopy procentowej oraz konferencja Mario Draghi’ego.

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

20. kwietnia:
16:00 USA Zapasy ropy Crude

21. kwietnia:
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghi’ego, na konferencji prasowej po posiedzeniu EBC
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl