Brexit obudził waleczne serce.

Przedstawiciele Fed oraz dobre odczyty podbiły notowania dolara. Startuje Brexit, a wraz z nim walka Szkocji o niepodległość. Złoty trzyma się nieźle, również dzięki pozytywnym sygnałom wewnętrznym.


Michał Sikora

Zgodnie z przewidywaniami, przedstawiciele Rezerwy Federalnej mający wczoraj swoje wystąpienia zadziałali wspierająco dla notowań dolara, przypominając rynkowi, że sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest wciąż dobra, a 2 kolejne podwyżki stóp procentowych widnieją na horyzoncie.

Dodatkowej pozytywnej energii amerykańskiej walucie dostarczyły dobre odczyty. Indeks zaufania konsumentów zdecydowanie przewyższył prognozy, osiągając najwyższy poziom od ponad 16 lat. Lepszy niż poprzednio wynik pokazał również indeks Fed z Richmond.

Wzroście notowań dolara, poza polityką pieniężną Fed, sprzyja również ponowne zagmatwanie sytuacji politycznej w Europie. Dziś premier T. May oficjalnie uruchomiła procedurę wyjścia z Unii Europejskiej i, o ile sam ten fakt był przewidywany i zaskoczeniem nie jest, negocjacje, które będą się toczyły zapewne dostarczą wielu perturbacji na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Dodatkowo, ze startem Brexitu zbiegło się udzielenie zgody przez szkocki parlament dla pierwszej minister, N. Sturgeon, na rozpoczęcie rozmów w sprawie organizacji powtórnego referendum niepodległościowego. Wielka Brytania wychodzi zatem z Unii Europejskiej, a Szkocja opuszcza Wielką Brytanię… trudno się w tym wszystkim połapać, co w zabawny sposób starali się wytłumaczyć w swoim skeczu panowie z irlandzkiej grupy Foil Arms and Hog.

Cieszyć musi natomiast, zwłaszcza kredytobiorców walutowych, fakt, że złoty nadal umacnia się zarówno w relacji do franka szwajcarskiego, jak i euro. I mimo że z reguły nastroje wokół polskiej waluty  w głównej mierze zależą od wydarzeń na szerokim rynku, to w ostatnich dniach wartość złotego rośnie wyraźnie od wewnątrz, czyli w wyniku czynników krajowych. Złożyły się na to dobre odczyty makroekonomiczne, przejście Rady Polityki Pieniężnej w kierunku nieco bardziej jastrzębiej retoryki oraz podniesienie prognozy wzrostu PKB w 2017r. przez agencję Moody’s.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:25):

CHF/PLN – 3,9483 / 3,9786
EUR/PLN – 4,2229 / 4,2533
USD/PLN – 3,9244 / 3,9543
GBP/PLN – 4,8795 / 4,9248
EUR/USD – 1,0718 / 1,0799

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

29. marca:
16:30 USA Zapasy ropy Crude

30. marca:
14:00 Niemcy Inflacja
14:30 USA PKB
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl