Czy Metallica śpiewała o Trumpie?

Pogłębia się przecena dolara. Podziały wśród Republikanów doprowadziły do fiaska ustawy zdrowotnej i niepoddania jej nawet pod głosowanie. Eurostrefa rozwija się najszybciej od 6 lat. Moody’s podniósł prognozę wzrostu PKB Polski.


Michał Sikora

Notowania złotego względem zagranicznych walut pozostają stabilne, za wyjątkiem relacji do dolara, który ulega dalszej przecenie. Konflikt wewnątrzpartyjny wśród samych Republikanów doprowadził do fiaska reformy ubezpieczeń medycznych.

A chcąc uniknąć całkowitego blamażu, D. Trump musiał uciec się do sztuczki z wycofaniem ustawy spod głosowania. W związku z wydarzeniami zza Oceanu, rynek balansuje między skłonnością do ryzyka a ucieczką w bezpieczne aktywa. Z jednej strony dalsze pogorszenie nastrojów wobec dolara, sprzyja wycenie walut krajów rozwijających się, w tym złotemu. Z drugiej – porażka jednego z podstawowych postulatów przedwyborczych (czyli tzw. Trumpcare) daje podstawy do wątpienia w szanse skutecznego wprowadzenia innych reform, zwłaszcza tak istotnej dla rynku nowej ordynacji podatkowej. Taka niepewność z kolei może skłaniać inwestorów do schronienia się w bezpiecznych przystaniach franka czy jena.

Jak śpiewała Metallica: „the brightest flame burns quickest”. Gwiazda Trump’a blednie coraz bardziej, na co wskazują również notowania dolara, które po euforii powróciły do przedwyborczych poziomów. Oby nowy prezydent nie spalił się tak szybko, w przeciwnym razie wobec szumnej retoryki faktycznie zostanie osądzony jako populista, a jego administracja okaże się równie bezproduktywna jak każda inna. Porzucając ustawę zdrowotną i przechodząc do reformy podatkowej, natrafiamy na kolejną przeszkodę – Sekretarz Skarbu USA, S. Mnuchin, poinformował w piątek, że prace na nowym system fiskalnym mogą się przedłużyć, a wskazywany wcześniej sierpniowy termin ich ukończenia nazwał „optymistycznym”.

Mimo wszystko, polityka pieniężna Rezerwy Federalnej, która jest na ścieżce zacieśniania pasa, będzie sprzyjać dolarowi, a bieżący tydzień przyniesie również szereg zapewne wspierających wystąpień przedstawicieli Fed. Ponadto, znowu tanieje ropa naftowa, co zwyczajowo wiązało się z podbiciem wyceny amerykańskiej waluty.

Tymczasem, coraz lepsze nastroje panują wokół wspólnej waluty. Piątkowe odczyty indeksów PMI pokazały, iż Eurostrefa rozwijała się w pierwszym kwartale najszybciej od 6 lat. Dobre informacje napłynęły również z agencji Moody’s. który podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2017r. z 2,9% do 3,2% w ujęciu rocznym.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:35):

CHF/PLN – 3,9768 / 4,0077
EUR/PLN – 4,2469 / 4,2767
USD/PLN – 3,8979 / 3,9278
GBP/PLN – 4,9126 / 4,9579
EUR/USD – 1,0856 / 1,0936

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

28. marca:
16:00 USA Indeks Conference Board
16:00 USA Indeks Fed z Richmond

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl