Tydzień weryfikacji wartości funta.

Złoty pozostaje relatywnie mocny i wyłamuje się dołem z wielotygodniowych konsolidacji. Bieżący tydzień zapowiada się bardzo spokojnie. Większe emocje związane będą jedynie z notowaniami brytyjskiego funta.


Michał Sikora

Złoty zaliczył bardzo udaną końcówkę tygodnia, korzystając z wyraźnego polepszenia nastrojów na rynku. Gołębi komunikat FOMC oraz spadek napięcia politycznego w Europie wraz z oddalającymi się jednak perspektywami dla rozpisania powtórnego referendum w Szkocji, zwiększały popyt na waluty krajów rozwijających się i przyczyniły się do wyłamania dołem z wielotygodniowych konsolidacji względem głównych walut. Inwestorów nie zniechęciły nawet gorsze od prognoz dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w Polsce w minionym miesiącu.

Złoty zbliża się do bariery 4 zł za franka szwajcarskiego, a obecnie  testuje już okrągłe poziomy: 4,30 względem euro oraz 4 w relacji do dolara. Przełamanie tego ostatniego wsparcia teoretycznie otworzyłoby drogę nawet do 3,90, jednak trudno będzie spodziewać się aż takiego pogorszenia sentymentu wobec amerykańskiej waluty, mimo iż ostatni tydzień był dla niej najgorszy od wielu miesięcy. W ogóle, nadchodzące dni zapowiadają się bardzo spokojnie z uwagi na pusty kalendarz makroekonomiczny. W związku z tym wielce prawdopodobna jest ponowna konsolidacja lub nawet pewna realizacja zysków na złotym.

Na tym tle wyróżnia się zatem brytyjski funt, dla którego bieżący tydzień zapowiadają się bardzo interesująco. Premier T. May ma już wszystko, czego potrzebuje do oficjalnego uruchomienia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Powoli dobiega też końca ostateczny termin, który sama sobie wyznaczyła na wykonanie tego ruchu (koniec marca). Poza tym, na rynek trafi szereg odczytów makro z Wysp, w tym szczególnie ważny jutrzejszy raport o inflacji, po którym będzie miało miejsce wystąpienie prezesa Banku Anglii, M. Carney’a.

W czwartek z kolei napłyną dane o sprzedaży detalicznej. W przeciwieństwie do pozostałych głównych walut, które traciły względem złotego z końcem tygodnia, notowania funta zachowują się bardzo stabilnie (głównie dzięki zaskakującemu głosowi za podwyżką stóp procentowych podczas ostatniego posiedzenia Banku Anglii). Nadchodzące dni zweryfikują trwałość poprawy sentymentu wokół brytyjskiej waluty.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,9889 / 4,0188
EUR/PLN – 4,2690 / 4,2989
USD/PLN – 3,9705 / 4,0004
GBP/PLN – 4,9140 / 4,9593
EUR/USD – 1,0715 / 1,0795

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

21. marca:
10:30 Wielka Brytania Inflacja
11:00 Wielka Brytania Wystąpienie prezesa Banku Anglii, M. Carney’a

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl