Dobra robota banków centralnych.

Pozytywne nastroje sprzyjają utrzymaniu relatywnie mocnego złotego. Rezerwa Federalna wykonuje dobrą pracę. Bank Anglii zaskoczył inwestorów jastrzębim głosem.


Michał Sikora

Pozytywne nastroje, jakie zapanowały na rynku po środowych rozstrzygnięciach sprzyjają utrzymaniu relatywnie mocnego złotego. Uspokojenie sytuacji politycznej w Europie w połączeniu ze słabością dolara pobudza apetyt na ryzyko, a co za tym idzie, zainteresowanie walutami krajów rozwijających się. Szczególnie widoczne jest to na notowaniach franka szwajcarskiego, gdzie polska waluta zdołała wyłamać się dołem z konsolidacji i zmierza w stronę istotnego wsparcia, jakie stanowi strefa 4,02-4,03.

Porażka eurosceptyków w Holandii nie tylko uspokoiła obawy o przyszłość Unii Europejskiej, ale dodała cennego spokoju i pewności rynkowi przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi we Francji. Ponadto, tym razem za sprawą wypowiedzi Ewalda Nowotnego, przedstawiciela Rady Prezesów EBC, znów padły słowa o podwyżce stóp procentowych w Stefie Euro jeszcze przed zakończeniem programu luzowania ilościowego. Taka informacja znacząco umocniła notowania wspólnej waluty w relacji do dolara, który po pozytywnej skądinąd decyzji FOMC o podwyżce kosztu pieniądza znalazł się w odwrocie.

Inwestorzy poczuli się rozczarowani brakiem jastrzębiego komunikatu po posiedzeniu Rezerwy Federalnej i jeszcze odważniejszych prognoz liczby planowanych podwyżek stóp procentowych w tym roku oraz kolejnych latach. Ponadto, wczorajszy tygodniowy raport z rynku pracy wypadł delikatnie poniżej oczekiwań, co w połączeniu z niedawnymi danymi o skromnym wzroście płacy godzinowej zdaje się przyznawać słuszność decyzji J. Yellen i spółki. W ogóle trzeba pogratulować Rezerwie Federalnej działań prowadzonych na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, gdyż zacieśniają politykę monetarną, unikając zbytniego umocnienia notowań dolara, co z pewnością korzystnie będzie oddziaływało na największą gospodarkę świata.

Na plus zaskoczył wczoraj Bank Anglii. Okazało się, iż nieoczekiwanie podczas jego posiedzenia jeden z przedstawicieli zagłosował za podwyżką stóp procentowych. Stało się to sygnałem dla rynku, że nastawienie banku centralnego na bardziej jastrzębie może się zmienić znacznie szybciej niż sądzono. Funt zatem zyskuje, jednak jego sytuacja wciąż pozostaje niepewna. Premier T. May powiedziała, iż w trakcie negocjacji na linii Bruksela – Londyn w sprawie warunków wyjścia z UE nie powinno dojść do szkockiego referendum.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 4,0126 / 4,0427
EUR/PLN – 4,2817 / 4,3117
USD/PLN – 3,9884 / 4,0185
GBP/PLN – 4,9258 / 4,9712
EUR/USD – 1,0702 / 1,0782

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

17. marca:
14:15 USA Produkcja przemysłowa

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl