Co dwóch Francuzów, to nie jeden.

Protokół z posiedzenia RPP potwierdza stabilizację stóp procentowych. Gaśnie nieco entuzjazm wokół dolara, jednak S&P uważa wręcz przeciwnie i podnosi prognozę liczby podwyżek stóp. Francuzi zakładają koalicję do walki z M. Le Pen w wyścigu o fotel prezydencki


Michał Sikora

Polska

Z opublikowanego wczoraj sprawozdania z lutowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wynika, że stanowisko Rady nie zmieniło się na przestrzeni ostatnich tygodni. Bazowym scenariuszem pozostaje stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach, gdyż szanse na trwałe przekroczenia celu inflacyjnego są nikłe.

Dynamika cen na początku roku rośnie, jednak wynika to głównie ze wzrostu notowań surowców, którego efekt z czasem będzie zanikał. Złoty pozostaje stabilny, ale raczej bez perspektyw do zejścia poniżej lutowych minimów. Kluczowymi impulsami do handlu pozostają doniesienia polityczne z Europy Zachodniej i zza Oceanu.

Szeroki rynek

Tymczasem na szerokim rynku ostygł nieco entuzjazm wokół dolara. Po niemrawym protokole z ostatniego posiedzenia FOMC na rynek napłynęły dane o większej niż się spodziewano liczbie nowozarejestrowanych bezrobotnych oraz komentarz Sekretarza Skarbu, S. Mnuchin’a, który dał do zrozumienia, że planowana reforma fiskalna nie wpłynie na wzrost gospodarczy w bieżącym roku.

Nowa ordynacja podatkowa ma zostać uchwalona do sierpnia. Co ciekawe, odwrotne stanowisko do rynku w kwestii tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zajęła agencja ratingowa S&P, która po publikacji dość gołębiego sprawozdania FOMC podniosła prognozę liczby podwyżek w 2017r. z 2 do 3. W międzyczasie Rezerwa Federalna ogłosiła wydłużenie ciszy przed posiedzeniami o 3 dni oraz, że dla swoich kolejnych prognoz makroekonomicznych będzie podawała przedziały pewności. 

W ostatnich dniach zyskuje nieco eurodolar, głównie dzięki zawiązanej we Francji koalicji w celu uniemożliwienia wygranej M. Le Pen w zbliżających się wyborach prezydenckich. Z wyścigu wycofał się Centrysta, F. Bayrou i  przekazał swoje poparcie dla niezależnego kandydata, E. Macron, zwiększając jego szanse na pokonanie kandydatki Nacjonalistów. Wybory we Francji odbędą się 24. kwietnia. Wcześniej, bo 15. marca, równie ważną dla przyszłości UE decyzję w sprawie nowej głowy państwa podejmą Holendrzy.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:15):

CHF/PLN – 4,0368 / 4,0687
EUR/PLN – 4,2916 / 4,3226
USD/PLN – 4,0474 / 4,0783
GBP/PLN – 5,0745 / 5,1193
EUR/USD – 1,0570 / 1,0650

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

24. lutego:
16:00 USA Sprzedaż nowych domów
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl