Fed tradycyjnie jastrzębi, rynek nieco mniej.

Dolar odbudowuje mocną pozycję, dzięki jastrzębim głosom z Fed. Rośnie ryzyko rozkładu UE. Indeksy PMI wskazują na ożywienie gospodarcze w Europie. Dobre nastroje sprzyjają złotemu.


Michał Sikora

Dolar konsekwentnie odbudowują silną pozycję. Wczorajsza sesja przyniosła dynamiczny wzrost notowań amerykańskiej waluty w relacji do euro spowodowany z jednej strony jastrzębią retoryką przedstawicieli Rezerwy Federalnej, a z drugiej ryzykiem politycznym w Europie.

Ostanie sondaże przedwyborcze z Francji oraz Holandii wskazują na rosnące możliwości dalszego rozkładu Unii Europejskiej. Tymczasem po drugiej stronie Oceany, prezes Fed z Filadelfii, Patrick Harker, ogłosił, iż być może będzie popierał podwyżkę stóp procentowych podczas marcowego spotkania banku centralnego. Jego wypowiedź wpisała się ton wcześniej wypowiedzianych słów J. Yellen oraz L. Mester, podtrzymujących oczekiwania 3 zmian oprocentowania w bieżącym roku.

Choć rynek mimo wszystko dość ostrożnie wycenia szansę na marcową podwyżkę (36%), obstawiając ruch Fed dopiero w czerwcu, to jednak prawdopodobieństwo to wyraźnie wzrosło w ostatnich dniach. Testem dla obecnego umocnienia dolara może okazać się dzisiejsza publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Komunikat po lutowym spotkaniu był bardzo jałowy, więc ewentualny brak debaty nad marcową podwyżką w szczegółowym zapisie dyskusji może ponownie ostudzić entuzjazm posiadaczy długich pozycji w amerykańskiej walucie.

Póki co jednak, nastroje są dobre. Rynki akcyjne notują wzrosty, a opublikowane we wtorek indeksy PMI w strefie euro osiągnęły najwyższe poziomy od blisko 6 lat, wskazując na ożywienie gospodarcze w Europie. Ponadto, drożeje ropa oraz prognozy jej ceny w 2017r. za sprawą realizowania w niemal 100% celów redukcyjnych zawartych w porozumieniu OPEC, o czym poinformował wczoraj sekretarz generalny kartelu. Wszystko to sprawia, że nastawienie do ryzyka utrzymuje się na przyzwoitych poziomach, dzięki czemu zyskuje również polski złoty, zbliżając się do lutowych minimów w relacji do euro oraz franka szwajcarskiego.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 4,0347 / 4,0648
EUR/PLN – 4,2841 / 4,3142
USD/PLN – 4,0777 / 4,1077
GBP/PLN – 5,0653 / 5,1101
EUR/USD – 1,0476 / 1,0556

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

22. lutego:
20:00 USA Protokół z ostatniego posiedzenia FOMC

23. lutego:
8:00 Niemcy PKB
10:00 Polska Stopa bezrobocia
14:00 Polska Protokół z ostatniego posiedzenia RPP
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
16:30 USA Zapasy ropy Crude

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl