Tani dolar, apetyt na złotego


Ireneusz Tyter

Wydarzeniem tygodnia był komunikat FED, którego gołębia wymowa skłoniła inwestorów do zajęcia krótkich pozycji na dolarze. Rezerwa Federalna utrzymała stopy na niezmienionym poziomie, dodatkowo sugerując, że liczba podwyżek w kolejnych kwartałach zostanie ograniczona do dwóch. EUR/USD podążył w górę w kierunku lutowego maksimum 1,1375 osiągając 1,1342. Słaby dolar sprzyjał zakupom ryzykownych aktywów, WIG20 był wczoraj najlepszym obok Turcji parkietem w Europie. Solidny 2% wzrost wyniósł indeks blue chipów ponad 1950 pkt co jest tegorocznym maksimum. Korzystał także złoty, dolara można kupić blisko 40 groszy taniej niż w styczniu kiedy kosztował 4,15. Funt od stycznia potaniał o 50 groszy, bliskość poziomu 4,40 podobnie jak 4,50 została wykorzystana jako okazja do zakupów i notowania GBP/PLN błyskawicznie odrobiły straty. Rozpiętość wczorajszych wahań funta to aż 9 groszy. Okolice majowego minimum 5,42 mogą stanowić silne wsparcie dla brytyjskiej waluty.

Banki centralne w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii zgodnie z oczekiwaniami pozostawiły wczoraj stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Trwa rajd na ropie naftowej, która po krótkiej korekcie pokonała kolejny szczyt i barierę 40$ za baryłkę. Piątek przynosi uspokojenie nastrojów na rynkach, przed nami odczyt indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan, w obliczu wcześniejszych wydarzeń nie powinien mieć większego wpływu na rynek.

Kursy walut analiza na godzinę 11:00:

CHF/PLN – 3,903
3,90, był poziomem od którego frank odbijał się wielokrotnie w ostatnich miesiącach. Frankowi nie sprzyja tym razem globalny wzrost apetytu na ryzyko, poziom 3,90 w dalszym ciągu pod presją. W razie utrzymania popytu na wschodzących rynkach możliwe byłoby zejście kursu do zeszłorocznych dołków w okolicach 3,80

EUR/PLN – 4,270
Euro odreagowuje ostatnie osłabienie wzrostową korektą, jednak brak na razie przesłanek do przerwania trendu spadkowego.

USD/PLN – 3,787
Dolar konsekwentnie traci, po środowym komunikacie Fedu, złoty błyskawicznie zyskał kolejne 10 groszy, potencjalne wsparcie to poziom 3,70

GBP/PLN – 5,469
Trend spadkowy sprowadził notowania funta w okolice majowego minimum, co zostało wykorzystane jako okazja do zakupów. Strefa 5,40-5,42 może spowolnić dalszą przecenę funta.

EUR/USD – 1,128
Po gołębim komunikacie Fedu w środę, dolar mocno się osłabił, wychodząc górą. Najbliższym oporem jest lutowe maksimum 1,1375 a wsparciem 1,12.

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

18. marca:

13:30

Kanada

Inflacja CPI

13:30

Kanada

Sprzedaż detaliczna

15:00

USA

Indeks nastrojów konsumentów

21. marca:

12:00

Wlk. Brytania

Trendy zamówień przemysłowych

15:00

USA

Sprzedaż istniejących nieruchomości

 

21 marca – dzień wolny dla Japonii Meksyku, RPA

Ireneusz Tyter, specjalista ds. Rynku Walutowego oraz Transferów Pieniężnych
Źródło: inkantor.pl