Problem ze stabilizacją.

Bardzo gołębi komunikat M. Draghi’ego. Dobre dane z Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Notowania złotego bez większych zmian. Dziś zaprzysiężenie D. Trump’a.


Michał Sikora

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionych poziomach. Po cichu inwestorzy liczyli jednak na lekkie zaostrzenie retoryki w związku z ujawnieniem podzielonych opinii w sprawie podjętej decyzji o przedłużeniu luzowania ilościowego.

Nic z tego. M. Draghi zakomunikował podczas wczorajszej konferencji, iż stopy procentowe pozostaną na bardzo niskich poziomach jeszcze przez długi czas nawet po zakończeniu programu stymulacji gospodarki. Zanegował również ostatnie dane o ożywiającej się inflacji, poddając w wątpliwość ich wiarygodność z racji wzrostu cen energii, podczas gdy inflacja bazowa nie wykazuje oznak poprawy. Na te informacje rynek zareagował oczywiście ucieczką od wspólnej waluty do dolara.

Zyski zostały jednak szybko zrealizowane i już po kilku godzinach kurs powrócił do wcześniejszych poziomów. Inwestorzy bowiem pozostają jednak ostrożni przed dzisiejszym zaprzysiężeniem D. Trump’a na prezydenta Stanów Zjednoczonych, obawiając się, iż przy tej okazji może w swoim stylu dorzucić jakieś 3 grosze. Czwartkowy obfity kalendarz makroekonomiczny dostarczył także szereg pozytywnych danych, wspierających amerykańską walutę.

Liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych okazała się o 11 tys. mniejsza od prognozowanej, a lepiej od oczekiwań wypadły odczyty rozpoczętych budów domów oraz indeksu Fed z Filadelfii. Dobre informacje napłynęły na rynek również z polskiej gospodarki (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa), podbijając oczekiwania co do wzrostu PKB w IV kwartale ubiegłego roku. Nie wpłynęły one jednak na razie na umocnienie złotego, który pozostaje pod przemożnym wpływem wydarzeń na szerokim rynku.

Kurs polskiej waluty względem franka, euro i dolara pozostaje od kilku tygodni w konsolidacji, czekając na jakiś impuls do obrania trwalszego kierunku handlu. Jednak w erze D. Trump’a, którego słowa są obecnie chętnie podchwytywane przez media, spekulacji wokół Brexitu oraz zbliżających się wyborów w Niemczech oraz Holandii (luty, marzec), nastroje rynkowe mogą mieć problem ze stabilizacją.  

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:50):

CHF/PLN – 4,0686 / 4,0986
EUR/PLN – 4,3545 / 4,3845
USD/PLN – 4,0947 / 4,1247
GBP/PLN – 5,0332 / 5,0742
EUR/USD – 1,0601 / 1,0681

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

20. stycznia:
14:00 Polska Przeciętne wynagrodzenie
18:00 USA Zaprzysiężenie D. Trump’a na prezydenta Stanów Zjednoczonych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl