Emocjonująca środa.

Emocjonująca środa: konferencja D. Trumpa, wystąpienie M. Carney’a oraz posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Poza tym publikacja raportu z rynku ropy, który może przyczynić się do spadku ceny surowca.


Michał Sikora

USA

Na rynku zapanował pewien zastój w związku z wyczekiwaniem na atrakcje środowej sesji. Dzisiejszy dzień przyniesie kilka kluczowych wydarzeń, które mogą mocno poruszyć nastrojami inwestorów. Przede wszystkim chodzi o pierwszą konferencję D. Trump’a, który za kilka dni obejmie fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Zapowiadane przez niego plany stymulacji fiskalnej i wzrostu wydatków budżetowych, które z kolei miałyby się przełożyć na szybsze tempo wzrostu stóp procentowych, doprowadziły do znaczącego umocnienia dolara na przestrzeni ostatnich kilkunastu tygodni. Z drugiej strony, utrzymuje się jakaś niepewność co do możliwości rzeczywistej realizacji przedwyborczych obietnic, która w połączeniu z ostatnim gołębim przekazem Fed doprowadziła do realizacji zysków przez niektórych graczy.

Wielka Brytania

Zanim jednak przyjdzie pora na D. Trump’a, przed Komisją Skarbu Parlamentu Wielkiej Brytanii wystąpi Mark Carney. Wobec faktu, iż inflacja najprawdopodobniej przekroczy 2-procentowyc cel, jest całkiem realne, iż prezes Banku Anglii zapowie stopniowe odchodzenie od bardzo luźnej polityki pieniężnej, co w połączeniu z pozytywnymi sygnałami z sektora przemysłowego może zwiększyć popyt na funta, mocno ostatnio poturbowanego przez brexitowe spekulacje.

Polska

Kolejnym wydarzeniem środy, choć nieco mniejszej rangi, będzie zakończenie posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami, stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionych poziomach, jednak ciekawe, jaki będzie wydźwięk komunikatu po posiedzeniu w związku z dobrymi ostatnio danymi makro. W międzyczasie Bank Światowy oraz agencja S&P obniżyły prognozy PKB dla Polski na 2016r. i kolejne lata. W piątek z kolei zapadną decyzje w sprawie rewizji ratingu.

I jeszcze jedno

Warto także zwrócić uwagę na dzisiejszy raport o stanie zapasów ropy Crude. Ostatnie dane świadczą o tym, iż Amerykanie zwiększają wydobycie surowca, a przez to udział w rynku kosztem państw OPEC, które zawarły porozumienie o ograniczeniu produkcji. W związku z tym stawia to pod znakiem zapytania realizację zawartych postanowień, które zresztą od początku jawiły się niepewnie, i może sprowadzić cenę „czarnego złota” z powrotem poniżej 50$ za baryłkę.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 4,0696 / 4,1005
EUR/PLN – 4,3571 / 4,3871
USD/PLN – 4,1460 / 4,1751
GBP/PLN – 5,0204 / 5,0622
EUR/USD – 1,0477 / 1,0555

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

11. stycznia:
15:15 Wielka Brytania Wystąpienie prezesa Banku Anglii, Marka Carney’a
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP
16:30 USA Zapasy ropy Crude
17:00 USA Konferencja D. Trump’a

12. stycznia:
11:00 Eurostrefa Produkcja przemysłowa
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl