Presja na osłabienie złotego.

Złoty słabnie z początkiem roku. Wolny w wielu państwach dzień ogranicza zmienność w pierwszej sesji nowego roku. Obfity kalendarz makro w pierwszym tygodniu stycznia. Zmiany w składzie Komitetu FOMC.


Michał Sikora

Początek nowego roku przynosi skokowe osłabienie złotego, pomimo dnia wolnego w wielu  państwach. Jutrzejszy powrót kapitału m.in. z USA, Japonii oraz Wielkiej Brytanii pozwoli poznać prawdziwą skalę reakcji i kierunek handlu. Przyczyni się również do zwiększenia zmienności wobec obfitego kalendarza makroekonomicznego w tym tygodniu. Z kolei, piątkowe święto w Polsce stanowi potencjalnie jeszcze jeden czynnik ryzyka spadku notowań polskiej waluty.

Najbliższe dni upłyną pod znakiem publikacji wskaźników PMI z szeregu kluczowych gospodarek świata, protokoły z ostatnich posiedzeń Fed oraz EBC, a także istotny comiesięczny raport  z amerykańskiego rynku pracy z odczytem zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym na czele. Nowy rok przynosi również zmiany w składzie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, podejmującego decyzje w sprawie polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych. Tak się złożyło, że w 2017r. miejsce trzech jastrzębio nastawionych przedstawicieli: Esther George, Loretty Mester i James’a Bullarda zajmą trzy gołębie: Neel Kashkari, Robert Kaplan oraz Charles Evans.

W tle tych wydarzeń inwestorzy będą odliczać dni do zaprzysiężenia D. Trump’a na prezydenta USA i snuć domysły co do faktycznych działań, jakie może podjąć po objęciu stanowiska. Powszechnie oczekuje się również, iż załagodzi narosłe ostatnio napięcia między USA a Rosją. Presja na osłabienie złotego wydaje się zatem narastać, szczególnie że w przyszły piątek zostanie dokonana rewizja ratingu Polski przez agencje Fitch oraz Moody’s. Ubiegłoroczna zaskakująca decyzja S&P, obniżająca perspektywę oceny, przyczyniła się do „czarnego piątku” dla polskiej waluty.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:30):

CHF/PLN – 4,1130 / 4,1439
EUR/PLN – 4,3967 / 4,4267
USD/PLN – 4,1996 / 4,2285
GBP/PLN – 5,1630 / 5,2059
EUR/USD – 1,0444 / 1,0522

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

3 stycznia:

2:45 Chiny Indeks PMI przemysłu
8:00 Niemcy Stopa bezrobocia
10:30 Wielka Brytania Indeks PMI przemysłu
14:00 Niemcy Inflacja
16:00 USA Indeks ISM przemysłu

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl