Stopy procentowe w USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii


Ireneusz Tyter

Bank Japonii nie obniżył wczoraj stóp procentowych pozostawiając poziom skupu aktywów na niezmienionym poziomie. Inwestorów zaskoczyła informacja, że BoJ wyłamał się ze schematu dalszych cięć. Większość światowych rynków zakończyła wtorkową sesję pod kreską, jednak spadki były nieznaczne.

Dzisiaj o 19 Rezerwa Federalna przedstawi decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Wobec ostatnich odczytów danych makroekonomicznych świadczących o niezłej kondycji amerykańskiej gospodarki oczekuje się dość jastrzębiego komunikatu. Świadczy o tym także zachowanie EUR/USD, który poruszając się w zniżkującym trójkącie od zeszłotygodniowej decyzji EBC kilkukrotnie testował poziom 1,1070. 

Wielka Brytania

Dobre dane z brytyjskiego rynku pracy nie poprawiły znacząco notowań funta, który pokonał wczoraj 5,50, ostatnio tak tanio było w maju kiedy GBP/PLN kosztował 5,4246. Jutro o 13 decyzja w sprawie stóp procentowych.

Polska

Komisja Nadzoru Finansowego do której została skierowana propozycja prezydenta Andrzeja Dudy opublikowała wczoraj analizę skutków wprowadzenia jej w życie. Zastosowanie „kursu sprawiedliwego” skończyłoby się katastrofą dla sektora bankowego, 5 banków znalazłoby się w poważnych kłopotach a 3 banki mogłyby nie przetrwać. Opracowanie KNF ostrzega także przed zubożeniem społeczeństwa, osłabieniem złotego, odpływem inwestorów zagranicznych, kryzysem na rynku nieruchomości i giełdzie. Lista zagrożeń jest długa i miażdżąca dla prezydenckiego projektu a wymowa analizy bardzo ostra. 

W centrum uwagi znajduje się dziś FOMC z decyzją w sprawie stóp procentowych o godzinie 19. Ogłoszone zostaną prognozy ekonomiczne oraz przemawiać będzie prezes Fed Janet Yellen.

Jutro rano warto zwrócić uwagę na franka szwajcarskiego, o 9:30 zostanie opublikowana decyzja w sprawie szwajcarskich stóp procentowych. Następnie, o godzinie 13 podobnie, tym razem z Wielkiej Brytanii.

CHF/PLN – 3,919
3,90, był poziomem od którego frank odbijał się wielokrotnie w ostatnich miesiącach. Podobnie było tym razem – frank oddala się od poniedziałkowego minimum.

EUR/PLN – 4,297
Euro odreagowuje ostatnie osłabienie wzrostową korektą, jednak brak na razie przesłanek do przerwania trendu spadkowego.

USD/PLN – 3,874
Dolar odrobią część pokaźnych strat z ubiegłego tygodnia. Dalszy kierunek uzależniony od dzisiejszej decyzji w sprawie stopy procentowej.

GBP/PLN – 5,466
Trend spadkowy trwa w najlepsze, lutowe minimum 5,50 zostało poprawione, najbliższy cel majowy dołek na 5,4246. Warto zwrócić uwagę na jutrzejszą decyzję BoE o godzinie 13

EUR/USD – 1,109
Kurs Eurodolara od decyzji EBC porusza się w zniżkującym trójkącie. Kierunek zmian wyznaczy oświadczenie FOMC o godzinie 19. Jeśli przekaz Fedu okaże się bardziej jastrzębi niż ostatnio dolar powinien zyskać.
Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

16. marca:

13:30

USA

Inflacja CPI r/r i m/m

13:30

USA

Rozpoczęte budowy domów

14:00

Polska

Inflacja CPI r/r i m/m

14:00

USA

Produkcja przemysłowa m/m

15:30

USA

Zapasy ropy naftowej

19:00

USA

Decyzja w sprawie stóp procentowych

17. marca:

09:15

Szwajcaria

Wskaźnik PPI

09:30

Szwajcaria

Decyzja w sprawie stóp procentowych

11:00

Strefa Euro

Wskaźnik CPI

13:00

Wlk. Brytania

Decyzja w sprawie stóp procentowych

13:30

USA

Indeks Fed z Filadelfii

13:30

USA

Nowozarejestrowani bezrobotni

14:00

Polska

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna r/r

Ireneusz Tyter, specjalista ds. Rynku Walutowego oraz Transferów Pieniężnych
Źródło: inkantor.pl