Mocny złoty, okazja do zakupu franka?


Ireneusz Tyter

Sobotnie dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z Chin były tylko nieznacznie gorsze od prognoz. Inwestorzy prawdopodobnie przyjęli je z ulgą gdyż dane z państwa środka potrafiły ostatnio grubo odbiegać od konsensusu. Poniedziałkowa sesja na parkiecie w Szanghaju zakończyła się 1,75% na plusie, niemal identycznie wzrosła giełda japońska. Blisko 1,5% rośnie niemiecki DAX, dużo słabiej radzi sobie WIG20, który po niezłym otwarciu zszedł pod kreskę i musi bronić 1900 pkt.

Ceny ropy Crude spadają po ustanowieniu w piątek tegorocznego maksimum – 38,97 ceny o 49,5% wyższej niż miesiąc wcześniej, 11 lutego. Spadkowy impuls wywołał kolejny raz Iran, który odmawia zamrożenia poziomu wydobycia.

Strefa euro

Produkcja przemysłowa opublikowana dziś o godzinie 11 zaskoczyła mocno na plus. Odczyt Eurostatu to 2,1% m/m i 2,8% r/r wobec prognoz 1,6% m/m i 1,3% r/r.

W niedzielnych wyborach lokalnych u naszych zachodnich sąsiadów duży sukces odniosła startująca pierwszy raz prawicowa, antyimigrancka partia Alternatywa dla Niemiec. Zdobyła 14,9% głosów wyborców wyprzedzając partię socjaldemokratów i chadeków SPD. To wyraźny głos sprzeciwu wobec pro imigracyjnej polityki kanclerz Merkel i być może początek zmian krajobrazu partyjnego w Niemczech. 

Polska

Komisja Wenecka zaleciła opublikowanie wyroku TK, sprawą ma zająć się także Komisja Europejska.

Rada Polityki Pieniężnej spotkała się w piątek w nowym składzie i zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Dało to kolejny impuls dla umacniającego się od kilu tygodni złotego, który zyskał kilka groszy do wszystkich głównych walut. Dolar oraz frank poprawiły grudniowe minima i są najtańsze od października. Najwięcej miejsca do dalszej aprecjacji polskiej waluty widać na parze z amerykańskim dolarem. Ewentualny gołębi ruch ze strony FEDu może zepchnąć notowania w USD/PLN w okolice 3,70. 

Poniedziałek tradycyjnie nie przynosi danych istotnych dla rynków. Dzisiaj i jutro świętują Węgrzy. Kolejne, jedne z najważniejszych dla rynku walutowego publikacji makroekonomicznych dopiero jutro - 15 marca poznamy politykę monetarną Banku Centralnego Japonii a dzień później politykę Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku w USA (FOMC).

Waluty analiza na godzinę 11:40

CHF/PLN – 3,894
Dziś frank naruszył 3,90, który był dolną granicą wahań w ostatnich miesiącach. Frank jest najtańszy od października kiedy to kosztował 3,889.

EUR/PLN – 4,274
Złoty uporał się z barierą 4,30 i zbliża się do strefy 4,24-4,26 gdzie przebiega linia wielomiesięcznego trendu wzrostowego

USD/PLN – 3,847
Złoty kontynuuje aprecjację w stosunku do amerykańskiej waluty. Wyraźnie pokonane zostały grudniowe minima

GBP/PLN – 5,519
Para po odbiciu od linii trendu spadkowego powraca do spadków w kierunku lutowego minimum 5,50.

EUR/USD – 1,111
Kurs Eurodolara odreagowuje skokowy wzrost po zeszłotygodniowym wystąpieniu prezesa EBC, korekta powinna zatrzymać się przed 1,1050 które stanowiło wcześniejszy opór.

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

14 i 15 marca dzień wolny dla: Węgry

15. marca

01:30

Australia

Protokół z posiedzenia dot. polityki monetarnej

07:30

Japonia

Decyzja w sprawie stopy procentowej

13:00

Polska

Inflacja CPI r/r i m/m

13:30

USA

Sprzedaż detaliczna

13:30

USA

Inflacja PPI

22:35

USA

Ropa naftowa API

Ireneusz Tyter, specjalista ds. Rynku Walutowego oraz Transferów Pieniężnych
Źródło: inkantor.pl