Farma fotowoltaiczna - kiedy się opłaca?

Budowa farmy fotowoltaicznej

Farmy fotowoltaiczne to inwestycje, które początkowo wymagają sporego nakładu pieniędzy, jednak już po paru latach inwestycja się zwraca, a nawet przynosi stałe dochody. Na opłacalność farmy fotowoltaicznej wpływa wiele czynników, między innymi wielkość farmy, jej moc, lokalizacja oraz koszty podłączenia.


Koszty farmy fotowoltaicznej

Na koszty bezpośrednie farmy fotowoltaicznej składają się:

  • zakup gruntu pod budowę,
  • zakup elementów zabezpieczających działkę (ogrodzenie, monitoring, oświetlenie),
  • wykonanie dokumentacji projektowej,
  • zakup paneli fotowoltaicznych,
  • zakup konstrukcji wsporczych, stacji transformatorowej, przyłącza średniego napięcia, okablowania DC i AC instalacji fotowoltaicznej oraz falowników odpowiadających za zamianę prądu stałego na zmienny, który trafia do sieci.

Szacuje się, że około 3-5% kosztów stanowi dokumentacja projektowa. Ma on ogromne znaczenie, gdyż dobrze wykonany projekt wpływa na jakość inwestycji, a co za tym idzie, na dalsze koszty.

Na koszty pośrednie farmy fotowoltaicznej składają się:

  • obsługa geodezyjna,
  • nadzór techniczny,
  • zaplecze budowy,
  • dostęp do mediów,
  • ochrona placu budowy,
  • ubezpieczenie budowy.

Oprócz tych początkowych wydatków należy też uwzględnić koszty stałe, takie jak koszty dzierżawy działki, serwisu, podatki czy zużycie energii na własne potrzeby. Wymagane jest też dopełnienie formalności, na przykład uzyskanie odpowiednich koncesji, co również kosztuje.

Kapitał, jakim warto dysponować, by zainwestować w farmę fotowoltaiczną wynosi zazwyczaj kilka milionów złotych. Na przykład farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW to koszt około 2,5 - 3 milionów złotych.

Tak naprawdę jednak trudno z góry ocenić, ile wyniesie budowa farmy fotowoltaicznej, gdyż kwota zależy od wielu czynników, głównie od procesu inwestycyjnego oraz przebiegu prac podczas budowy. Niezbędne jest wykonanie dokładnego biznesplanu, który pozwoli określić rzeczywiste koszty, a co za tym idzie, opłacalność inwestycji, jeszcze zanim do niej przystąpimy.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?

Zarobki na farmie fotowoltaicznej są zależne od jej powierzchni, jak i mocy paneli słonecznych. Przykładowa farma fotowoltaiczna kosztująca jakieś 2,5 miliona złotych o mocy 1 MW może generować przychód w wysokości 330 tysięcy złotych netto rocznie. Koszty utrzymania farmy również są dość indywidualne i zależą od różnych czynników, ale średnio mogą wynosić około 50-58 tysięcy złotych netto rocznie. Zatem czysty zysk wynosi około 280 tysięcy złotych netto rocznie.

Biorąc pod uwagę poniesione koszty na początku oraz stały dochód, inwestycja zacznie się zwracać po około 9 latach. Czas ten oczywiście może być nieco krótszy za sprawą dodatkowych źródeł inwestowania, na przykład dotacji unijnych. Standardowo cykl życia paneli słonecznych wynosi 25 lat, ale już dziś powstają technologie, które pozwolą po upływie tego czasu wykorzystywać 85% ich wydajności.

Farmy fotowoltaiczne Helios Strategia to dobra opcja dla kogoś, kto myśli nad zainwestowaniem w farmę fotowoltaiczną. Firma Helios Strategia zapewnia realizację i kompleksową obsługę inwestorów farm solarnych. Współpraca z nią to gwarancja profesjonalnego doradztwa, odpowiedniej kalkulacji kosztów i efektywności ekonomicznej projektu oraz wsparcie najlepszych instalatorów i dostęp do nowoczesnego sprzętu.

Budowa farmy fotowoltaicznej jest więc opłacalną inwestycją, ale wymaga dobrego biznesplanu, by móc realnie zarabiać na odnawialnych źródłach energii.