Czy złoty zaskoczy po wyborach?

Czy złoty zaskoczy po wyborach?

Wybory, ale nie w Polsce – tak można byłoby podsumować wydarzenia, które wywoływały największe wahania na polskiej walucie. Czy po niedzieli czeka nas w tym zakresie niespodzianka?


Wydaje się, że…nie. Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w sondażach i wygrana tej partii wydaje się być przesądzona. Taki scenariusz jest już obecnie w cenach. Nie oznacza to oczywiście, że perspektywa dla polskiej waluty jest stabilna – kurs złotego będzie odzwierciedlał zawirowania związane z nadchodzącym brexitem, rozmowami handlowymi na linii USA-Chiny, które będą toczyły się w tym tygodniu oraz danymi napływającymi z największych gospodarek. Tutaj w centrum uwagi są Stany Zjednoczone i posiedzenie tamtejszego banku centralnego (FED) 30 października – rynek spodziewa się, że zostanie wtedy podjęta decyzja o obniżce stóp procentowych.

„Duży może więcej” – to widać także w reakcji rynków na wynik wyborów

Informacje z państw uznanych za światowych liderów gospodarczych mają duży wpływ na notowania złotego. Podobnie jest z wynikami wyborów – zarówno parlamentarnych, jak i prezydenckich. Co ciekawe, wahania, jakie wywołują informacje z kraju, są mniejsze niż te w reakcji na doniesienia zza granicy – nawet jeśli w grę wchodzi element zaskoczenia, związany np. ze skalą wygranej. Tak było w przypadku wyborów parlamentarnych w Polsce w 2015 roku, w których zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia prowadziła co prawda już w sondażach, jednak skala przewagi nad koalicją PO-PSL była wtedy miażdżąca – 37 proc. W poniedziałek 26 października 2015 złoty umocnił się do dolara zaledwie o 1,5 grosza, jednak pod koniec dnia amerykańska waluta zdołała odrobić straty.

Wybory prezydenckie w Polsce mocniej odcisnęły się na złotym

Większe przełożenie na kurs złotego miały wybory prezydenckie w Polsce. Po pierwszej turze w 2015 roku, kiedy wśród kandydatów na fotel prezydenta zostali Andrzej Duda i Bronisław Komorowski, zmienność na USD/PLN wyniosła aż 4 grosze (11 maja 2019). Po drugiej turze, która odbyła się 24 maja 2015 roku, i wygranej Andrzeja Dudy, złoty umocnił się w stosunku do euro o 2,7 gr.

Po których wyborach złoty stracił aż 11 groszy?

Francuskie gazety określały wynik tego głosowania jako „trzęsienie ziemi” i „wielki wybuch”. Mowa o pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, kiedy po raz pierwszy w historii V Republiki do II tury nie weszli reprezentanci partii większościowych – centroprawicy i socjalistów. W szranki stanęli za to Marie Le Pen i Manuel Macron, których poglądy polityczne różniły się od siebie jak ogień i woda. Le Pen, nazywana też „Madame Frexit”, budziła w inwestorach blady strach z wielu powodów. Jednym z nich był postulat wyjścia Francji ze strefy euro i wprowadzenie sztywnego kursu francuskiej waluty do euro. Centrolewicowy Macron, choć postrzegany negatywnie ze względu na stosunkowo małe doświadczenie polityczne, był zdecydowanie bardziej akceptowalnym kandydatem. Tylko dwuprocentowa różnica poparcia dla tych polityków wywołała panikę na rynku, a złoty umocnił się w stosunku do wszystkich walut. Najbardziej spektakularne wahania obserwowaliśmy wtedy (24.04.2017 r.) na parze GBP/PLN – 11 groszy; w stosunku do dolara złoty umocnił się o 9 gr.

Wykres 1. Kurs GBP/PLN  w kwietniu 2017 roku.

Wykres GBP/PLN 2017

Źródło: x-Station.

Wybory parlamentarne, które wstrząsnęły polską walutą to…

…na przykład głosowanie w Wielkiej Brytanii, które odbyło się 7 maja 2015 roku. Jego wynik był dla rynku dużym zaskoczeniem, bo Partia Konserwatywna, na czele której stał David Cameron, po raz pierwszy od 1992 roku zdobyła wtedy samodzielną większość w brytyjskim parlamencie. Zmienność na parze GBP/PLN wyniosła wtedy 7 groszy:

Wykres 2. Kurs GBP/PLN  w maju 2015 roku.

Wykres GBP/PLN maj 2015

Źródło: x-Station.

Wybory prezydenckie w USA nadają ton na rynku

Najbardziej było to widać po historycznym zwycięstwie Baracka Obamy. W dniu wyborów, 4 listopada 2008 roku, zmienność na parze USD/PLN wyniosła 5 groszy, a po ogłoszeniu ich wyników 12 groszy. Warto jednak zaznaczyć, że w tamtym okresie zmienność na rynku walutowym od października 2008 była bardzo duża i wynik 5 groszy nie należał do najbardziej spektakularnych. Przypomnijmy, że 15 września 2008 roku upadł Bank Lehman Brothers, co zapoczątkowało światowy kryzys. Natomiast zmienność po wyborze Donalda Trumpa, który dla wielu inwestorów był jak koszmarny sen, należała już do znaczących – złoty stracił wtedy 7 gr w stosunku do dolara.

Znaczące „wahnięcia” na walutach z tego samego koszyka

Złoty mocno odczuł też zmienność po prawyborach prezydenckich w Argentynie 12 sierpnia 2019. Argentyńskie peso po ogłoszeniu przewagi opozycyjnego kandydata, Alberto Fernandeza, osłabiło się o 20 proc. w stosunku do złotego. Był to szok dla inwestorów, którzy obawiali się interwencjonistycznych deklaracji Fernandeza w odniesieniu do gospodarki. Ta historia jeszcze się nie kończy – 27 października tego roku odbędą się „właściwe” wybory.

Wykres 3. Kurs ARS/PLN od lipca do października 2019 roku.

Wykres ARS/PLN

Źródło: Investing.com

Wybory a złoty – podsumowanie

Wybory

Zmienność na złotym

parlamentarne w Polsce 2015

1,5 gr (USD/PLN)

prezydenckie w Polsce 2015 – I tura

4 gr (USD/PLN)

prezydenckie w Polsce 2015 – II tura

2,7 gr (EUR/PLN)

prezydenckie we Francji 2017 – I tura

11 gr (GBP/PLN)

parlamentarne w Wielkiej Brytanii 2015

7 gr (GBP/PLN)

prawybory prezydenckie w Argentynie 2019

20 proc. (ARS/PLN)

Warto pamiętać, że o ile w dniu po wyborach zmienność może być zależna od wyników wyborów, to na kursy walutowe ma wpływ wiele innych czynników. Przykładem może być wspomniana zwiększona zmienność w 2008 roku, kiedy rozpoczynał się największy w XXI wieku kryzys finansowy.

Źródło: Rkantor.com

INFORMACJE O MARCE

INFORMACJE O MARCE

Rkantor.com to prężnie rozwijająca się platforma do wymiany walut i przelewów, której właścicielem jest BNP Paribas Solutions (Regon: 147328940) – spółka Banku BNP Paribas. Rkantor.com ma status krajowej instytucji płatniczej, co oznacza, że jest nadzorowany przez KNF. Klienci Rkantor.com za darmo korzystają z kont w 19 walutach (w tym m.in. w NOK, RUB) i kantoru do wymiany walut w opcji natychmiastowej i z odroczoną wpłatą. W ofercie poza darmowymi, natychmiastowymi przelewami do 10 banków są przelewy zagraniczne do 245 państw w stałych stawkach, niezależnych od wysokości przesyłanej kwoty (od 1 euro do 15 zł w opcji SHA).