Jakie monety zyskują na wartości? 3 porady dla inwestujących w monety bulionowe

Jakie monety zyskują na wartości? 3 porady dla inwestujących w monety bulionowe
Autor zdjęcia: steheap

Złoto i srebro to ponadczasowe metale, które już chyba nigdy nie wyjdą z mody. Przez tysiące lat były używane jako środek płatniczy, symbol bogactwa i statusu. Dziś, w życiu codziennym, wyparte przez pieniądz papierowy i elektroniczny, złoto i srebro stały się atrakcyjną inwestycją. Jak jednak inwestować w złote i srebrne monety i gdzie je sprzedać, aby zyskać jak najwięcej?


Złote monety inwestycyjne – ceny skupu, prognozy

Na wstępie warto odróżnić złote monety bulionowe, zwane również inwestycyjnymi, od numizmatów. Numizmat to zwykle moneta lub medal o wartości historycznej. Nawet jeśli numizmat jest złoty czy srebrny, to na jego cenę wpływają takie czynniki jak: wiek, stan, rzadkość występowania itp. Cena samego kruszcu jest tylko jedną ze składowych wartości numizmatu. Inwestowanie w numizmaty wymaga zwykle szerokiej i specjalistycznej wiedzy. Dużo prostsze jest inwestowanie w złote monety bulionowe. Cena złotych monet bazuje przede wszystkim na wartości metalu, z którego są wykonane.

Czym się jednak kierować przy zakupie złotych monet i skąd wiedzieć jakie złote monety zyskują na wartości? Wartość monet bulionowych opiera się na notowaniach złota. Przed zakupem warto więc przeanalizować, jak rozkładał się kurs złota w ostatnich latach. Pozwoli to ocenić, czy złoto jest aktualnie w trendzie wzrostowym, czy spadkowym. Jeśli cena złota zbliżona jest do historycznego maksimum, może to nie być najlepszy moment do zakupu. Przed zakupem monet inwestycyjnych warto zapoznać się także z prognozami analityków finansowych dla rynku złota. Takie analizy z łatwością znajdziemy na różnego rodzaju portalach finansowych. Pamiętajmy jednak, że są to subiektywne oceny konkretnych analityków i należy je traktować raczej jako wskazówki czy sugestie.

Jeśli chodzi o to, jakie złote monety kupić, to najlepszym wyborem są najpopularniejsze monety bulionowe. A oto jakie złote monety bulionowe poleca ekspert z firmy Mennica Skarbowa: Krugerrand, Filharmonik czy Kanadyjski Liść Klonowy. Popularność tych monet sprawia, że bardzo łatwo je sprzedać. Inną popularną formą inwestowania w złoto jest zakup złotych sztabek. Jeśli rozważasz taką lokatę kapitału sprawdź, ile kosztuje sztabka złota.

Srebrne monety inwestycyjne – cena za uncję

Srebrne monety inwestycyjne są może nieco mniej popularne niż te wykonane ze złota. Mimo tego srebrne monety bulionowe mogą być ciekawą inwestycją i sposobem na dywersyfikację portfela. Ich dużą zaletą jest niższa cena. Za stosunkowo niewielką kwotę możemy zbudować szerokie portfolio najpopularniejszych monet lokacyjnych ze srebra. Zdecydowana większość tego rodzaju monet wykonana jest z czystego srebra o próbie 999. Aby ułatwić obrót tymi monetami, ich waga ma zwykle 1 uncję (31,1 g). Dlatego też w przypadku srebrnych monet bulionowych, cena skupu podawana jest najczęściej w uncjach. Większość popularnych, złotych monet posiada też swoje odpowiedniki w srebrze. Są to między innymi Kanadyjski Liść Klonowy czy południowoafrykański Krugerrand.

Gdzie sprzedać monety, żeby zarobić?

Przyjmijmy, że kupiliśmy złote lub srebrne monety bulionowe, ich cena odpowiednio wzrosła i przyszedł czas na upłynnienie naszej inwestycji. Sprzedaż złotych monet w lombardzie czy u jubilera często nie jest najlepszym pomysłem. Specyfika tego rodzaju punktów sprawia, że oferowany w nich kurs może być nawet o kilkadziesiąt procent niższy niż aktualna cena skupu złota. Zdecydowanie lepszym wyborem jest wyspecjalizowany skup złota. Większość tego rodzaju punktów prowadzi też skup srebrnych monet. A ceny monet inwestycyjnych w takich specjalistycznych skupach są dużo bardziej zbliżone do ich wartości rynkowej.

Poza stacjonarnymi skupami coraz popularniejsze stają się także skupy złotych monet online. Część z nich oferuje ciekawe rozwiązania i najwygodniejszy dla klienta sposób realizacji transakcji. Przy korzystaniu z internetowego skupu złotych monet, warto jednak wybierać firmy, które działają na rynku już od dawna oraz mają nieposzlakowaną opinię i stacjonarne punkty. Jeden z takich skupów prowadzi lider rynku złota inwestycyjnego w Polsce firma Mennica Skarbowa.