System ATS, czyli oprogramowanie rekrutacyjne: czy warto zdecydować się na SaaS?
Nowoczesny system rekrutacji pracowników zwykle jest sprzedawany jako SaaS, czyli Software as a Service. Fundamentem, który sprawia, że rozwiązanie działa, jest dedykowana aplikacja, która pracuje dzięki chmurze obliczeniowej. Jakie są atuty tego rozwiązania?
Czym wyróżnia się profesjonalne oprogramowanie rekrutacyjne?
Gdy mowa o narzędziach SaaS, trzeba rozpocząć od tego, że aplikacje nie muszą być instalowane na naszych komputerach, bez względu na to, jaki system operacyjny je napędza. Kluczowe jest połączenie webowe, które coraz częściej bazuje na podziale klient-serwer.
W takiej sytuacji system ATS oferowany np. przez ElevatoSoftware wymaga tylko zalogowania się do kompatybilnej przeglądarki internetowej. Może to być np. Chrome lub Firefox. Inne rozwiązania, jak Opera, czy EDGE bazują na silniku Chromium, więc nasz ATS system online również powinien działać z nimi bardzo dobrze.
Warto zwrócić też uwagę na to, że w modelu SaaS, użytkownik nie musi martwić się o to, czy działa infrastruktura chmury, sieci, czy serwery. Odpada nam nawet zarządzanie pamięcią masową i większością ustawień — te wszystkie rzeczy leżą po stronie dewelopera, czyli dostawcy usługi.
Można spotkać się ze stwierdzeniem, że za sukcesem SaaS, bez względu na to, czy napędza oprogramowanie rekrutacyjne, czy dowolne inne narzędzia, stoi właśnie to, że użytkownik nie musi martwić się o kwestie techniczne. Wystarczy login, hasło i wszystko musi działać. A czuwa nad tym twórca narzędzia. To ogromne ułatwienie.
Kiedy przyda nam się system ATS?
Czasy, kiedy narzędzia wspierające firmy w pozyskiwaniu pracowników były utożsamiane tylko z wielkimi korporacjami, bezpowrotnie minęły. Ogromne możliwości ATS doceniły też niewielkie firmy, a nawet mikroprzedsiębiorstwa, które chcą szybko publikować ogłoszenia na wielu różnych platformach, optymalizując swój czas pracy.
Zmieniła się też odpowiedź na pytanie o to, co to jest ATS. To o wiele więcej, niż baza danych do przechowywania CV kandydatów i pracowników. To istny kombajn, który pomaga nam na każdym etapie prowadzenia rekrutacji: od jej planowania, przez selekcję kandydatów i komunikację z menedżerami, aż po finalizowanie warunków umowy.
Najlepsze platformy dostępne na rynku dają nawet dostęp do dedykowanych widżetów, które firma może umieścić na swojej stronie w dziale Praca/Kariera. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ dzięki temu prostemu rozwiązaniu, wszystkie dane dostępne w serwisie zawsze będą aktualne, co pomoże nam budować pozytywny PR przedsiębiorstwa.
Ewoluowały też zasady przeszukiwania baz kandydatów, którzy zgłosili się w toku prowadzonej rekrutacji. Najlepsze narzędzia, jak ElevatoSoftware, nie tylko optymalizują zgłoszenia do jednego, przejrzystego formatu, ale dają nam też możliwość tworzenia tagów czy notatek.
To świetne rozwiązanie, gdy nad naborem pracuje kilka osób i każda z nich zwraca uwagę na inne kompetencje kandydata. W ten sposób można przeprowadzić burzę mózgów w każdej sytuacji, bez względu na to, czy rekruterzy będą znajdować się w biurze, w domu, czy na drugim końcu świata.
Wartością dodaną, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego narzędzia, będzie też wyszukiwanie typu Boolean Search, system kodów QR z linkami do ogłoszeń, czy tryb rekomendacji pracowniczych, który świetnie sprawdzi się w nieco większych działalnościach.
Czy ATS kładzie odpowiednio duży nacisk na bezpieczeństwo?
Najlepsi dostawcy usług korzystają z odpowiednio zabezpieczonych serwerów. To szczególnie ważne w erze RODO. Chcąc spełnić wszystkie przesłanki, jakie na terenie Unii Europejskiej narzuca rozporządzenie, dane, jakie są gromadzone w aplikacji, muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Dodatkowym buforem bezpieczeństwa będzie możliwość szybkiego zanonimizowania danych oraz zarządzanie zgodami osobowymi. To kolejny atut, obok którego żadna prowadząca nabór firma nie może przejść obojętnie.