Egzotyczny urlop - wakacje na Zanzibarze

Egzotyczny urlop - wakacje na Zanzibarze

Co zwiedzić na Zanzibarze?


Zanzibar — tutaj ceny i pogoda są dla Polaków bardzo przychylne. Nie powinno więc dziwić, że na tę tanzańską wyspę co roku wyjeżdża coraz więcej naszych rodaków.

Zanzibar oferuje przystępne ceny i stabilną temperaturę w sezonie. Dlatego większość Polaków przyjeżdża na wyspę głównie, aby odpocząć. Główna atrakcja to plaże. Szerokie, pokryte białym, miękkim piaskiem i często otoczone palmami.

Jadąc tak daleko, głupio jednak nie skorzystać z okazji i nie zwiedzić kawałka egzotycznego lądu. Jedna z najbardziej popularnych lokalizacji turystycznych to Stone Town. Starówka stolicy Zanzibaru, która niezbyt odkrywczo nazywa się Zanzibar. Kamienne miasto w pełni zasługuje na swoje miano. Większość budynków wykonano tutaj z tego samego surowca — oczywiście jest nim biały kamień (dzisiaj coraz mocniej szarzejący).

Pogoda na Zanzibarze (https://travelers.pl/pogoda-zanzibar) zazwyczaj jest wręcz idealna. Jeśli jednak trafią nam się dotkliwe upały, warto schować się w cieniu. Na przykład tym, które oferują jaskinie w Mangapwani. W ich wnętrzu zobaczymy naprawdę niesamowite formacje skalne, ale też poznamy fragment mrocznej historii lądu. W jednej z grot przetrzymywano niewolników.

Zanzibar — pogoda na wyspie

Jeśli planujemy odwiedzić Zanzibar, pogoda przez większość roku nie będzie stanowić problemu. Ten ląd leży w strefie podrównikowej. Zazwyczaj jest tutaj gorąco, ale przyjemnie. Temperatury bardzo często przekraczają trzydzieści stopni. Nie powinniśmy się jednak obawiać suchości — w powietrzu niemal nieustannie utrzymuje się wysoka wilgotność.

Wybierając się na wyspę, powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że nie ma tutaj pór roku, które znamy z naszej strefy klimatycznej. Na Zanzibarze występują natomiast poniższe okresy:

  • długa pora sucha- trwa od czerwca do października. Odznacza się stabilnymi temperaturami — średnia wynosi 25 stopni Celsjusza. Powietrze jest przyjemnie wilgotne, a jednocześnie opady zdarzają się niezwykle rzadko. Właśnie w tej porze Zanzibar przeżywa szczyt swojego sezonu turystycznego
  • krótka pora deszczowa — trwa od listopada do grudnia. Ulewy zdarzają się w tym czasie regularnie, ale warto podkreślić, że nie trwają zbyt długo.
  • krótka pora sucha — obejmuje styczeń i luty. Średnia temperatura dzienna sięga wtedy do 35 stopni. Rekordowa jest też wilgotność powietrza. Ze względu na nią ciepło może być jeszcze bardziej dotkliwe.
  • długa pora deszczowa od marca do końca maja. Zdecydowanie najgorszy okres, aby odwiedzić wyspę. Ta pora deszczowa bierze sobie swoją nazwę do serca. Ulewy są obfite i niekiedy trwają nawet kilka dni.

Wybierając się na Zanzibar, powinniśmy również pamiętać o monsunach. Występują one w grudniu, styczniu i czerwcu.

Zanzibar — ceny na tanzańskiej wyspie

Zanzibar — ceny są tutaj z punktu widzenia Polaka raczej przystępne. Nie będziemy żyć za bezcen jak królowie. Ale raczej też oczy nie wyjdą nam na wierzch na widok wysokich kwot w rachunkach.

Turystów obok kwot za przeloty lotnicze najbardziej interesują ceny wynajmu lokali. W centrum większych miast zapłacimy 1400 złotych za dwa tygodnie w apartamencie z jedną sypialnią. Oczywiście kwota będzie się różnić w zależności od odległości od centrum.

To, co może zrobić naprawdę duże (i pozytywne) wrażenie to cena jedzenia w lokalach. Za obiad dla dwojga w restauracji zapłacimy 50-60 złotych. Jeśli udamy się do tańszej jadłodajni lub baru, koszty takiego posiłku już mogą spaść do trzydziestu złotych.

Jeszcze tańszy jest transport publiczny. Za bilet autobusowy w jedną stronę zapłacimy niewiele ponad złotówkę.

Mniej pozytywnie prezentują się koszty zakupów spożywczych. Tutaj wiele plakietek będzie informować o cenach zbliżonych do polskich (albo w niektórych wypadkach wyższych). Kiełbasa kosztuje około siedemdziesiąt złotych za kilogram. Za to pomarańcze — co z naszego punktu widzenia może wydawać się mocno dziwne — często są tańsze od jabłek.

Oczywiście wybierając się na Zanzibar, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią walutę. Miejscowe pieniądze to szyling tanzański. W dalszym ciągu ciężko go kupić w Polsce i dlatego lepiej zabrać ze sobą euro lub dolary.

Źródło: Publikacja partnera