Na czym polega program FENG?
Unia Europejska to unia polityczna i gospodarcza zawarta między dwudziestoma siedmioma państwami. Jednym z członków UE jest Polska. Unia Europejska dysponuje własnym budżetem, z którego finansowane są różnego rodzaju działania. Polityka rozwoju to sposób na zmniejszenie różnic w rozwoju poszczególnych krajów i regionów. Przeznaczone na ten cel pieniądze wydawane są przez Unię Europejską w ramach różnego rodzaju funduszy, programów oraz rozmaitych instrumentów finansowych. Jednym z nich jest program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Jakie są cele programu?
FENG to program, który istnieje od niedawna. Został opracowany w 2021 roku. Będzie obowiązywał do roku 2027. Założenia tego programu nawiązują do dwóch poprzednich. FENG kontynuuje założenia programu Inteligentny Rozwój, który trwał przez sześć lat i został zakończony w 2020 roku oraz programu Innowacyjna Gospodarka z lat 2007- 2013. Celem nowego programu jest:
- zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacyjnych rozwiązań;
- większe wykorzystywanie nowoczesnych technologii;
- wzrost konkurencyjności małych i średnich firm;
- rozwinięcie umiejętności ukierunkowanych na inteligentne specjalizacje, przedsiębiorczość i transformację przemysłową;
- transformacja gospodarki w kierunku zielonych technologii oraz Przemysłu 4.0.
Realizacja celów, które wyznacza program FENG ma odbywać się poprzez instrumenty, które podzielone na cztery najbardziej istotne cele.
Kto może ubiegać się o środki z FENG?
Beneficjentami programu FENG mają być:
- przedsiębiorstwa;
- zrzeszenia przedsiębiorców oraz zrzeszenia przedsiębiorców z instytucjami badawczymi;
- sektor nauki;
- ośrodki innowacji, przedsiębiorczości oraz instytucje finansowe.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przewidują bardzo różne możliwości wsparcia. Beneficjenci mogą ubiegać się o: dotacje, instrumenty finansowe, które są połączeniem finansowania zwrotnego i bezzwrotnego. Dodatkowo w ramach FENG oferowana są także instrumenty finansowe, kapitałowe i gwarancyjne, zaś budżet wynosi mniej więcej 7,9 mld euro. Program FENG został podzielony na cztery główne kategorie. Są to:
- Wsparcie dla przedsiębiorców;
- Środowisko sprzyjające innowacjom;
III. Zazielenienie przedsiębiorstw;
IV.Pomoc techniczna.
Program FENG skierowany został do przedsiębiorców. Realizacja programu odbywać się będzie na terenie całej Polski.
W jaki sposób można ubiegać się o środki z FENG?
Przypuszczalnie program FENG będzie działał podobnie jak konkursy w ramach wcześniejszych programów. Oznacza to, że publikowany będzie harmonogram konkursów na dany rok. O tym, że procesy aplikacyjne zostały uruchomione, zainteresowani uzyskaniem wsparcia finansowego przedsiębiorcy dowiedzieć się mogą ze stron internetowych instytucji, które pośredniczą w rozdysponowaniu środków. Instytucje to te:
- Polska Agencja Przedsiębiorczości. Obsługuje ona wyłącznie małe i średnie przedsiębiorstwa;
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które zajmuje się obsługą konsorcjów przedsiębiorstw z MPŚ i instytucjami badawczymi oraz dużych przedsiębiorstw.
Zdecydowano się na taki podział, aby zmniejszyć ryzyko, że w dwóch różnych instytucjach pośredniczących pojawią się dwa takie same projekty.
Więcej informacji znajdziesz na https://edoradca.pl/aktualnosci/fundusze-europejskie-dla-nowoczesnej-gospodarki-feng-rewolucja-czy-ewolucja/