Optymistyczne dane zza Oceanu.

Złoty utrzymuje mocną pozycję w relacji do głównych walut. Protokół z posiedzenia RPP potwierdził stabilizację stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do najniższego poziomu od 1973r., a optymizm amerykańskich konsumentów jest najwyższy od 2004r.


Michał Sikora

Złoty kończy kwartał, utrzymując dość mocną pozycję w relacji do głównych walut. W ostatnich dniach przyczyniła się do tego wyraźna poprawa nastrojów w związku ze zmniejszającym się prawdopodobieństwem otwartej wojny handlowej oraz wizytą przywódcy Korei Płn. w Chinach, dającej nadzieję na większe otwarcie się pierwszego z wymienionych państw. Opublikowany w czwartek protokół z posiedzenia RPP nie zaskoczył inwestorów, zawierając dobrze znane stwierdzenia o większościowym poparciu dla scenariusza stabilizacji stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

Tradycyjnie pojawiły się również głosy za rozważeniem podwyżki lub obniżki kosztu kapitału w przypadku zmiany uwarunkowań gospodarczych. Wczoraj zaprezentowano także wstępne dane o inflacji w Niemczech. Odczyt okazał się niższy niż oczekiwano, wpisując się w gołębie stanowisko prezesa EBC, M. Draghi’ego.

Dobrze w ostatnich dniach poczyna sobie dolar, wspierany pozytywnymi raportami makroekonomicznymi. Finalny odczyt PKB przewyższył rynkowe prognozy i dostarczył argumentów jastrzębim przedstawicielom Rezerwy Federalnej. Ponadto, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od 45 lat, a indeks optymizmu wśród amerykańskich konsumentów osiągnął najwyższą wartość od 14 lat.

Dziś już nie powinno dojść do większych zmian z uwagi na zamkniętą zdecydowaną większość rynków. Potencjalnie większe ryzyko dla notowań krajowego pieniądza stwarza nieobecność rodzimego kapitału w poniedziałek, gdy reszta świata wróci już do pracy.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,5761 / 3,6062
EUR/PLN – 4,1918 / 4,2222
USD/PLN – 3,3976 / 3,4300
GBP/PLN – 4,7738 / 4,8203
EUR/USD – 1,2266 / 1,2359

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl