Co z Deutsche Bank? - Komentarz walutowy z dnia 16.02.2018

Po gwałtownych spadkach z początku miesiąca amerykańskie giełdy odrobiły już sporą część strat. Notowanie Deutsche Banku znów spadają. Neutralne dane z USA.


Maciej Przygórzewski

Korekta na giełdach

Po tym jak początek lutego pokazał nam gwałtowne spadki na giełdach po długim okresie wzrostów przyszedł czas na korektę korekty. Od początku tygodnia amerykańskie giełdy odrabiają straty zamykając cały tydzień nawet kompletem wzrostów. Nasdaq po tym jak spadł z 7500 tysiąca punktów do 6700 właśnie odbił na 7250. Europejskie giełdy nie pokazały aż takiej siły. Być może powodem był słabnący dolar, który uczynił amerykańskie parkiety atrakcyjniejsze względem europejskich, którym mocne euro z kolei ciążyło.

Akcje Deutsche Banku znów spadają

Cena akcji spadła w lutym przez moment nawet do 12,5 euro. Po lekkim odbiciu wciąż znajduje się w okolicach 13 euro za akcje. Warto zwrócić uwagę, że to już naprawdę niewiele powyżej poziomów z 2016 roku kiedy mówiło się o potencjalnym bankructwie banku ze względu na zaangażowanie w ryzykowne aktywa oraz koszty kar nakładanych między innymi przez amerykański nadzór. Kurs akcji otrzymał obecnie dwa silne ciosy, po pierwsze korekta na giełdach nie oszczędziła banku. Po drugie największy udziałowiec banku, chiński konglomerat HNA zredukował swoje udziały w banku z 9,9% do 8,8% z powodu problemów

Dane z USA

Czwartkowe dane zza oceanu okazały się mało istotne dla rynków walutowych.O godzinie 14:30 poznaliśmy spory pakiet. Liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 230 tysięcy. Poznaliśmy indeksy FED z Filadelfii i NY Empire State. Pierwszy osiągnął 25,8 pkt wobec oczekiwanych 21,1 pkt. Drugi zaś 13,1 pkt zamiast 17,5 pkt. W efekcie rynki mając dane zarówno lepsze jak i gorsze od oczekiwań je zignorowały. 45 minut później poznaliśmy informacje na temat produkcji przemysłowej. Rynki oczekiwały wzrostu miesiąc do miesiąca o 0,2% podczas gdy spadła o 0,1%. Po tym rozpoczął się delikatny odwrót od dolara.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

10:00 - Polska - przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie,

10:30 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna,

14:30 - USA - budowy domów.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.