Złoty nie wykorzystał świetnego raportu z rynku pracy.

Eurodolar wyznaczył nowe 3-letnie maksima. Dolar notuje najgorszy tydzień od 2 lat. Szanse na podwyżkę stóp procentowych Fed spadły, choć nadal wynoszą blisko 80%. Bardzo dobry raport z krajowego rynku pracy nie pomógł złotemu.


Michał Sikora

Po wreszcie bardzo udanym ubiegłym tygodniu dla notowań dolara, aktualnie amerykańska waluta zmierza do osiągnięcia najgorszego wyniku na przestrzeni ostatnich 2 lat. Styczniowa inflacja w Stanach Zjednoczonych zaskoczyła na plus i okazała się wyższa od prognoz, jednak pozytywna reakcja trwała tylko przez kilka chwil po publikacji.

Następnie inwestorzy najwyraźniej wykorzystali wyższe poziomy do otwarcia nowych krótkich pozycji, wykorzystując fakt, iż zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa wyraźnie spadły wobec oczekiwanego wzrostu, co może świadczyć, iż największa gospodarka świata wchodzi w schyłkową fazę cyklu.

W tej sytuacji Rezerwa Federalna mogłaby być bardziej zainteresowana podtrzymywaniem wzrostu aniżeli kontrolowaniem inflacji (która przecież póki co i tak nie jest zbyt wysoka), a przez to zwolnić tempo zwyżek kosztu pieniądza. W konsekwencji szanse na marcową podwyżkę stóp procentowych przez Fed spadły, choć nadal są całkiem wysokie i wynoszą prawie 80%.

Ciekawie w minionych dniach zachowywał się złoty. Gdy wszyscy byli przekonani, iż korekta notowań będzie postępować naprzód, polska waluta nieoczekiwanie ustanowiła nowe lokalne maksima w reakcji na środową publikację danych makro z USA. Ale końcówka tygodnia ponownie pokazuje, iż pomimo wciąż mocnej pozycji złotego, sentyment względem niego jest dość przeciętny.

Choć eurodolar wyznaczył nowe 3-letnie maksima, krajowy pieniądz nie radzi już sobie tak udanie. Dzisiejsze bardzo dobre dane z rynku pracy tylko na moment zdołały umocnić  notowania polskiej waluty. Mimo iż zarówno zatrudnienie, jak i wynagrodzenia rosły w styczniu szybciej niż spodziewał się rynek, złoty w krótkim czasie oddał całość wypracowanych zysków. I to nawet w relacji do słabego funta, kończącego tydzień w mizernym stylu po odczycie sprzedaży detalicznej, która w poprzednim miesiącu wzrosła jedynie o 1,6% rdr wobec oczekiwań na poziomie 2,6%.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:25):

CHF/PLN – 3,6061 / 3,6341
EUR/PLN – 4,1439 / 4,1739
USD/PLN – 3,3258 / 3,3544
GBP/PLN – 4,6623 / 4,7066
EUR/USD – 1,2396 / 1,2489

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

16. lutego:
14:30 USA Pozwolenia na budowę domów
14:30 USA Rozpoczęte budowy domów
14:30 USA Ceny importu i eksportu
16:00 USA Raport Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl