Ponad 7000% inflacji w Wenezueli - Komentarz walutowy z dnia 29.01.2018

Amerykańska gospodarka wcale nie rośnie tak szybko jak oczekiwano. Rosną za to zamówienia. Gigantyczna kradzież kryptowalut z japońskiej giełdy. Gigantyczna inflacja w Wenezueli.


Maciej Przygórzewski

Dane z USA

Piątkowe wstępne dane na temat wzrostu PKB w USA nie mogły zachwycać. Wynik 2,6% wobec oczekiwanych 3% to poważna różnica. Pozytywnie zaskoczyły natomiast zamówienia na dobra trwałego użytku, które rosną o 2,9% przy oczekiwanym wzroście o zaledwie 0,8%. Inwestorzy przyjęli to jako dobrą informację. Komentatorzy zwracają jednak uwagę na negatywną tendencję w której wzrostowi konsumpcji nie towarzyszy równie szybki wzrost gospodarczy. Amerykańskie społeczeństwo po raz kolejny poważnie się zadłuża.

Największa kradzież kryptowalut

Z japońskiej giełdy Coincheck zniknęło w zeszłym tygodniu 530 milionów dolarów. Nie były to oczywiście realne pieniądze. Hakerom udało się włamać do portfela, który przechowywał kryptowalutę NEM. Skradziono około 5% światowych zasobów ten monety. Co ciekawe po weekendowych spadkach waluta ta wróciła już niemal do poziomów sprzed informacji o kradzieży. Powodem tak spokojnej reakcji jest fakt, że rynek kryptowalutowy jest obecnie w innym miejscu niż jeszcze kilka lat temu. 4 lata temu kradzież mniejszej ilości bitcoinów z giełdy spowodowała znacznie większe straty. Rynek od tego czasu jednak zwielokrotnił swoją kapitalizację

Kolejne fatalne sygnały z Wenezueli

Wedle szacunkowych danych to właśnie ten kraj osiągnął najwyższy wskaźnik inflacji na świecie. Ten niechlubny rekord 2017 roku pozwolił osiągnąć rezultat około 7200%. Około, gdyż Bank Centralny Wenezueli przestał publikować ten wskaźnik już dwa lata temu. Co gorsza Międzynarodowy Fundusz Walutowy na przyszły rok przewiduje niemal podwojenie tego rezultatu. Nie są to oczywiście wyniki przypominające powojenne kryzysy, ale Wenezuela wcale nie brała udziału w żadnej wojnie w ostatnich czasach. Gospodarka oparta na ropie w momencie kiedy ceny spadły okazała się po prostu bardzo niewydajna. Obecnie powrót cen ropy daje nadzieję na stabilizację kraju w dłuższym okresie, o ile oczywiście działania gospodarcze rządu zaczną w tym pomagać.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - dochody i wydatki amerykanów.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.