Zatrudnienie i płace znowu przewyższyły prognozy.

Notowania złotego przeszły w fazę konsolidacji. Prezes Banku Estonii wzywa do zakończenia programu luzowania EBC we wrześniu. Sprawa utworzenia koalicji w Niemczech nadal niepewna. Krajowe dane o płacach i zatrudnieniu minimalnie przewyższyły prognozy.


Michał Sikora

Handel na parach walutowych powiązanych ze złotym wyraźnie się uspokoił w ostatnich dnia, a notowania przeszły w fazę konsolidacji. Decydujący wpływ na nastroje rynkowe nadal ma sytuacja na eurodolarze. Przecena amerykańskiej waluty wyhamowała, ale w opinii wielu, to tylko cisza przed… kolejną falą spadków. W godzinach nocnych kurs głównej pary walutowej osiągnął nowe maksima, jednak od tamtego czasu porusza się już tylko w jednym kierunku – południowym.

Ogólnie trzeba przyznać, że inwestorom wyraźnie brakuje nowych impulsów do zajmowania pozycji i stąd pewna stabilizacja notowań. Amerykańscy politycy do piątku mają czas na podniesienie limitu zadłużenia, aby zapewnić dalsze finansowanie i funkcjonowanie instytucji federalnych. Wobec raku porozumienia w Kongresie, sprawa prawdopodobnie kolejny raz skończy się uchwaleniem jedynie prowizorium, a nie całościowego budżetu.

Wspólna waluta tymczasem otrzymała dwa sygnały: korzystny oraz wzmagający niepewność. Z jednej strony pozytywny wydźwięk miały słowa prezesa Banku Estonii i jednocześnie przedstawiciela EBC o tym, iż program skupu aktywów powinien zostać zakończony we wrześniu br. Nieco na minus działają z kolei doniesienia z Niemiec, gdzie pomimo osiągnięcia wstępnego porozumienia koalicyjnego, sprawy nie idą gładko naprzód.

Z wydarzeń krajowych, finalny odczyt inflacji okazał się minimalnie wyższy od wcześniejszych szacunków, co jednak w najmniejszym stopniu nie zmieni stanowiska Rady Polityki Pieniężnej. Scenariusz stabilizacji stóp procentowych do końca roku potwierdziła również w radiowym wywiadzie G. Ancyparowicz. Opublikowany przed momentem raport z rynku pracy potwierdził jego dobrą kondycję. Zarówno przeciętne wynagrodzenie jak i zatrudnienie w grudniu delikatnie przewyższyły rynkowe oczekiwania. Za niespełna godzinę inwestorzy otrzymają dane o produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:30):

CHF/PLN – 3,5386 / 3,5693
EUR/PLN – 4,1609 / 4,1889
USD/PLN – 3,4057 / 3,4347
GBP/PLN – 4,6914 / 4,7353
EUR/USD – 1,2148 / 1,2240

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

17. stycznia:
15:15 USA Produkcja przemysłowa

18. stycznia:
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii
14:30 USA Pozwolenia na budowę
14:30 USA Rozpoczęte budowy domów

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl