Frankowicze zwlekają z przewalutowaniem kredytów.

KNF zachęca do frankowiczów do przewalutowania kredytów. Ministerstwo Finansów aktywnie działa(ło) na rzecz umocnienia złotego. Odczyty inflacji w Eurostrefie oraz Polsce potwierdzają gołębie nastawienie banków centralnych. Dziś publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy.


Michał Sikora

Niezmiennie pozytywne nastroje na rynkach finansowych sprzyjają wycenie walut krajów rozwijających się. Złoty wciąż się umacnia, choć kolejne przyrosty nie są już tak spektakularne. Komisja Nadzoru Finansowej zachęca frankowiczów do przewalutowania kredytów na drodze dobrowolnej ugody z bankiem, ci jednak wolą poczekać na rozwiązanie ustawowe, licząc, iż przyniesie ono większe korzyści. Czy słusznie? Zobaczymy. Na razie nie widać przesłanek przemawiających za odwróceniem trendu spadkowego.

Mimo iż kurs franka podąża na południe już od ponad roku, to Narodowy Bank Szwajcarii stoi na stanowisku, iż waluta helwetów nadal jest zbyt droga. Wielce prawdopodobny jest zatem test wsparcia w rejonie 3,35. Pewne ryzyko stanowią jedynie marcowe wybory parlamentarne we Włoszech, które w przypadku nasilenia się eurosceptycznych nastrojów, mogą spowodować krótkookresowy wzrost popytu na bezpieczeństwo franka. Złoty pozostaje również rekordowo mocny w relacji do wspólnej waluty.

Wczoraj potwierdzono informację, iż rolę w tym odegrało również Ministerstwo Finansów, które od końca listopada sprzedało bezpośrednio na rynku ok. 3-4 mld euro. Nie wiadomo natomiast, czy ten proceder trwa nadal. Jeśliby się okazało, iż kurs jest sztucznie podtrzymywany, to ryzyko korekty znacząco wzrośnie.

Dziś kluczowe publikacje to inflacja HICP w Eurostrefie oraz raport z amerykańskiego rynku pracy. Pierwszy odczyt, który już za nami, okazał się zgodny z prognozami, studząc nieco oczekiwania po zeszłotygodniowych danych z Niemiec, wskazujących na mniejszy spadek dynamiki cen niż sądzono.

Może to pociągnąć za sobą zatem pewne odreagowanie kursu eurodolara. Tymczasem za Oceanem znakomicie wypadł wczoraj raport ADP o zmianie zatrudnienia (250 tys. nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym wobec oczekiwań na poziomie 185 tys.). Pozostaje jednak pytanie, czy dzisiejsze rządowe dane potwierdzą ten wynik, gdyż często oba te odczyty znacząco od siebie odbiegają.

Poza tym, cała ostatnia seria pozytywnych wiadomości z amerykańskiej gospodarki spotyka się z negatywną reakcją inwestorów, którzy są zawiedzeni brakiem przyspieszenia tempa podwyżek stóp procentowych (lub odczytują je jako zachętę do podejmowania większego ryzyka) i konsekwentnie wyprzedają dolara.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,5283 / 3,5580
EUR/PLN – 4,1449 / 4,1729
USD/PLN – 3,4393 / 3,4694
GBP/PLN – 4,6537 / 4,6967
EUR/USD – 1,1986 / 1,2078

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

5. stycznia:
14:30 USA Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
14:30 USA Średnia płaca godzinowa
14:30 USA Stopa bezrobocia
16:00 USA Indeks ISM dla branż pozaprzemysłowych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl