Frank tani jak barszcz.

Stopa bezrobocia w Polsce niższa niż oczekiwano. Złoty walczy o tytuł najmocniejszej waluty świata w 2017r. RPP podtrzymuje scenariusz braku zmian stóp procentowych w 2018r. Zwolennicy niepodległości Katalonii wygrali wybory parlamentarne w regionie, udaremniając plan premiera Hiszpanii.


Michał Sikora

To był bardzo udany tydzień dla złotego. Ostatnim akcentem na krajowym podwórku była dzisiejsza publikacja stopy bezrobocia, która okazała się minimalnie niższa niż prognozowano i wyniosła w listopadzie 6,5%. Seria świetnych odczytów makro z polskiej gospodarki przyczyniła się do umocnienia złotego względem głównych walut, a zwłaszcza franka szwajcarskiego, który jest najtańszy od 3 lat i podjęcia walki o tytuł najsilniejszej dewizy 2017r.

Pozycja lidera, czyli korony czeskiej, nieco wczoraj osłabła po tym, jak Narodowy Bank Czeski pozostawił stopę procentową na niezmienionym poziomie wbrew oczekiwaniom niektórych analityków, liczących na trzecią zwyżkę kosztu pieniądza w  bieżącym roku. Bez zmian prezentuje się również stanowisko Rady Polityki Pieniężnej. Opublikowany wczoraj protokół z ostatniego posiedzenia wskazuje, iż wiodącym scenariuszem pozostaje stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

Poza tym, wyraźnie przycichły żywsze w poprzednich miesiącach głosy jastrzębi i obecnie inicjatywa ponownie znajduje się w rękach zwolenników braku zmian stóp procentowych do końca przyszłego roku, a może nawet dłużej. Skłania do tego również polityka pieniężna prowadzona przez pozostałe banki centralne Europy, w szczególności EBC.

Tymczasem na szerokim rynku panuje względny spokój. Większych emocji nie wywołały też wybory parlamentarne w Katalonii. Mimo porażki premiera Hiszpanii, który liczył na odsunięcie od władzy zwolenników niepodległości regionu, szanse na separacje są niewielkie, gdyż ruch ten nie ma poparcia ze strony żadnego europejskiego rządu. Notowania euro co prawda lekko spadły względem dolara, jednak inwestorzy również zdają się nie upatrywać w tej sprawie większego ryzyka, o czym świadczy brak wzrostu zainteresowania chociażby bezpiecznym w takich momentach frankiem szwajcarskim.

Bieżący tydzień zakończy publikacja porcji danych ze Stanów Zjednoczonych, m.in. zamówień na dobra trwałe i bazowego PCE. Wczorajsze odczyty zza Oceanu, PKB ora wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, wypadły słabiej niż oczekiwano.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,5893 / 3,6192
EUR/PLN – 4,1890 / 4,2164
USD/PLN – 3,5342 / 3,5631
GBP/PLN – 4,7369 / 4,7809
EUR/USD – 1,1784 / 1,1876

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

22. grudnia:
14:30 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku
14:30 USA Bazowy PCE deflator
16:00 USA Sprzedaż nowych domów
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl