Dobre dane z Polski - Komentarz walutowy z dnia 20.12.2017

Zmiana systemu podatkowego jest już coraz bliżej podpisu prezydenta. Sprzedaż detaliczna w Polsce pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Węgrzy zgodnie z oczekiwaniami nie zmienili stóp procentowych.


Maciej Przygórzewski

Reforma podatkowa w USA

Od dawna zapowiadana przez administrację Donalda Trumpa reforma podatków przeszła przez Kongres, a wczoraj przez Senat. Jest tylko jeden, ale za to istotny problem. Wersja, nad którą głosował senat, nie była dokładnie tą samą, nad którą głosował Kongres. W rezultacie ponieważ dokonano poprawek ustawa wraca jeszcze raz do izby niższej zanim będzie mogła trafić do podpisania przez prezydenta.

Co realnie się zmienia? Przede wszystkim podatek od przedsiębiorstw oraz stawki i progi w podatku PIT. W założeniach ma to oczywiście pomóc zwiększyć klasę średnią. Wielu analityków zwraca jednak uwagę, że głównym efektem będzie to, że już bogaci będą jeszcze bogatsi. Dla rynków z jednej strony jest to dobra wiadomość, gdyż to najbogatsi amerykanie głównie inwestują swoje nadwyżki. Z drugiej strony to wzrost zadłużenia w skali 10 lat o dodatkowe 1,5 biliona dolarów z powodu ulg.

By lepiej przedstawić tą kwotą, jest to 7,5% całkowitego obecnego zadłużenia. W przypadku obniżki podatków oczywiście politycy liczą na korzystne wpływy dla gospodarki. Pytanie tylko czy pokryją one tą stratę i w jakim stopniu. Inwestorzy są najwyraźniej sceptyczni, gdyż po ogłoszeniu wycofują się z dolara.

Dobre dane z Polski

Wczoraj poznaliśmy odczyt zarówno produkcji przemysłowej jak i sprzedaży detalicznej dla naszego kraju. Produkcja przemysłowa rośnie o 9,1% i jest to 0,1% powyżej oczekiwań. Sprzedaż detaliczna wzrosła z kolei o 10,2% czy aż 2,7% więcej niż oczekiwano. Są to kolejne dobre dane z Polski. To między innymi dzięki nim wczoraj momentami oglądaliśmy złotego poniżej granicy 4,20 zł.

Stopy procentowe na Węgrzech bez zmian

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami Bank Węgier nie zmienił stóp procentowych. Utrzymały one zatem dotychczasowy poziom 0,9%. Reakcja rynków była niemalże żadna, co potwierdza, że inwestorzy oczekiwali tego scenariusza. Kraj ten podobnie jak Polska czeka na rozpoczęcie procesu normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro. Nie chce sam rozpoczynać podwyżek by nie umacniać nadmiernie waluty oraz nie podnosząc cen kredytowania.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

12:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna wg. CBI,

16:00 - USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym,

22:45 - Nowa Zelandia - PKB.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.