Ostatnia środa z J. Yellen.

Trwa pozycjonowanie pod posiedzenie FOMC. Złoty słabnie po dobrym odczycie inflacji producenckiej w  USA. Republikanie stracili kolejny cenny głos w Senacie. Jutro posiedzenia EBC, SNB i Banku Anglii oraz początek unijnego szczytu, mającego dać zielone światło dla rozpoczęcia drugiej fazy negocjacji brexitowych.


Michał Sikora

Na rynku walutowym kolejny dzień trwa pozycjonowanie pod kończące się dziś posiedzenie Rezerwy Federalnej. W rezultacie złoty słabnie, a ruch korekcyjny nabrał wczoraj tempa  po publikacji wyższego niż oczekiwano odczytu inflacji producenckiej. Dziś okaże się, czy drgnęło coś w temacie dynamiki cen konsumpcyjnych. Nastroje zwolennikom reformy podatkowej delikatnie popsuło kolejne zwycięstwo Demokratów w wyborach do Senatu, tym razem w dodatku w tradycyjnie republikańskiej Alabamie, w której obóz D. Trump’a panował nieprzerwanie od 25 lat.

W konsekwencji przewaga Republikanów w wyższej izbie kongresu zmniejszyła się do najmniejszej z możliwych, wytwarzając pewną presją czasową na uchwalenie nowej ordynacji podatkowej. Dziś J. Yellen po raz ostatni pojawi się w charakterze prezesa Fed  na konferencji po posiedzeniu FOMC. Zgodnie oczekuje się, iż Rezerwa po raz trzeci w tym roku podniesie stopy procentowe, dlatego uwaga inwestorów głównie skierowana będzie na retorykę w kwestii tempa podwyżek w kolejnych latach.

Spodziewamy się zatem, iż ostateczny wydźwięk będzie pozytywny dla notowań amerykańskiej waluty z kilku powodów, m.in. dlatego, że raczej nie da się już być bardziej gołębi niż poprzednio, a ponadto, postępy w pracach nad reformą podatków mogą znaleźć również odbicie w komunikacie po spotkaniu i bardziej stromej ścieżce stóp procentowych w przyszłym roku.

Z końcem tygodnia nastroje na rynku dyktować będą także posiedzenia pozostałych kluczowych banków centralnych świata: EBC, SNB oraz Banku Anglii. Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od marca 2012r., a prezes M. Carney będzie zmuszony złożyć oficjalne wyjaśnienie z powodu przekroczenia przez nią progu 3%. Ceny na Wyspach rosną szybciej niż wynagrodzenia prawie przez cały rok, stawiając gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji. Jutro rozpocznie się również unijny szczyt mający zatwierdzić zgodę na przejście do drugiej fazy rozmów w sprawie Brexitu.  

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:20):

CHF/PLN – 3,6133 / 3,6432
EUR/PLN – 4,2053 / 4,2254
USD/PLN – 3,5745 / 3,6065
GBP/PLN – 4,7691 / 4,8161
EUR/USD – 1,1676 / 1,1767

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

13. grudnia:
14:30 USA Inflacja
20:00 USA Stopa procentowa
20:30 USA Wystąpienie prezes Fed, J. Yellen

14. grudnia:
9:30 Szwajcaria Stopa procentowa
10:00 Szwajcaria Wystąpienie prezesa SNB, T. Jordan’a
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
13:00 Wielka Brytania Stopa procentowa
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Sprzedaż detaliczna

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl