Mocny złoty powraca.

Zmiana premiera przynosi lekkie umocnienie złotego. Dziś rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch. Payrollsy lepsze od oczekiwań, jednak wciąż słabo prezentuje się dynamika wynagrodzeń, więc dolar mocno traci. Znacząco słabnie również funt w wyniku sprzedaży faktu o osiągnięciu porozumienia w sprawie Brexitu.


Michał Sikora

Zmiana na stanowisku premiera w Polsce została umiarkowanie pozytywnie przyjęta przez rynek. Złoty zyskuje względem franka oraz euro, jednak na wykresie szwajcarskiej waluty raz jeszcze obserwujemy wyraźny wzrost aktywności strony popytowej w rejonie ostatnich minimów. Dziś jeszcze agencja Fitch ma dokonać rewizji ratingu. Inwestorzy są zgodni, iż zarówno ocena, jak i jej perspektywa nie ulegną zmianie.

Na szerokim rynku utrzymuje się pozytywny sentyment wokół dolara. Amerykańska waluta od początku grudnia znajduje się na fali wzrostowej w związku z nadziejami na upragniony finisz reformy podatkowej. Wczoraj aprecjacja dolara została poparta dobrym odczytem liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz przyjęciem przez Kongres tymczasowego dokumentu pozwalającego uniknąć paraliżu funkcjonowania instytucji finansowych. Ostatnim akcentem tygodnia była publikacja raportu z rynku pracy.

Środowe dane ADP o zmianie zatrudnienia wypadły lepiej od prognoz. Tym razem jednak odczyt rządowy przełamał ujemną korelację  z poprzednich miesięcy i tzw. payrolls’y również pobiły oczekiwania rynku. W listopadzie utworzono w sektorze pozarolniczym 221 tys. nowych miejsc pracy wobec spodziewanych 200 tys. Stopa bezrobocia pozostaje bez zmian, kształtując się na poziomie 4,1%. Poniżej prognoz raz jeszcze uplasowała się dynamika płacy godzinowej, a dodatkowo w dół zrewidowany został odczyt za poprzedni miesiąc, co oznacza, iż w październiku wynagrodzenia nawet spadły.

Raport zatem z jednej strony potwierdza dobrą kondycję rynku pracy, ale jednocześnie zwiastuje dalsze problemy z ożywieniem inflacji i utrzymaniem tempa podwyżek stóp procentowych. Reakcja rynku jest jednoznaczna, potwierdzając powyższe obawy  i dolar ulega pokaźnej przecenie.

Piątkowe przedpołudnie przyniosło również oficjalne potwierdzenie wcześniejszych plotek o osiągnięciu porozumienia w sprawie Brexitu. Na wspólnej konferencji z udziałem szefa Komisji Europejskiej oraz premier Wielkiej Brytanii poinformowano, iż Brytyjczycy dokonali „wystarczającego postępu”, więc negocjacje będą mogły przejść do kolejnej fazy, czyli ustalenia przyszłych relacji handlowych. Jak to często bywa, powyższa pozytywna informacja stała się pretekstem do sprzedaży faktów i funt znacząco dziś traci.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:05):

CHF/PLN – 3,5846 / 3,6126
EUR/PLN – 4,1920 / 4,2091
USD/PLN – 3,5563 / 3,5863
GBP/PLN – 4,7715 / 4,8188
EUR/USD – 1,1707 / 1,1798

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

8. grudnia:
14:30 USA Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
14:30 USA Płaca godzinowa
14:30 USA Stopa bezrobocia

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl