Czy RPP zatrzyma korektę?

Złoty pod presją po przyjęciu przez Senat USA ustawy podatkowej. Jutro zakończenie posiedzenia RPP i publikacja niezwykle ważnego komunikatu. Ważą się losy negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – dziś w nocy mija ultimatum dla osiągnięcia „wystarczającego postępu”.


Michał Sikora

Dobre krajowe dane makro  robią na inwestorach już mniejsze wrażenie, więc złoty znalazł się głównie pod wpływem wydarzeń na szerokim rynku. Piątkowe doniesienia zza Oceanu w sprawie kontaktów D. Trump’a z Rosją doprowadziły do przeceny złotego, zwłaszcza w relacji do tradycyjnie bezpiecznego franka szwajcarskiego.

W tej sytuacji kluczowego znaczenia dla dalszego kierunku handlu na polskiej walucie nabiera kończące się jutro posiedzenie RPP i retoryka komunikatu, który zostanie po nim opublikowany. Ostatni odczyt PKB dostarczył argumentów obu skrzydłom: wzrost napędzany głównie konsumpcją, czyli pro-inflacyjny wspiera jastrzębie, natomiast wciąż niska dynamika inwestycji uzasadnia poglądy gołębi i stabilizację stóp procentowych jeszcze przez dłuższy czas.

Tymczasem wydarzeniem piątkowej sesji stała się informacja o tym, iż były doradca ds. bezpieczeństwa, M. Flynn, kłamał w zeznaniach przed FBI i będzie świadczył przeciwko D. Trump’owi w temacie kontaktów z Rosją. Doniesienia te całkowicie przyćmiły pozytywny wydźwięk przyjęcia przez Senat USA projektu reformy podatkowej.

Co prawda, to jeszcze nie zamyka sprawy, gdyż teraz wspólna komisja obu izb parlamentu będzie musiała opracować jednolity tekst ustawy, który zostanie dopiero przekazany prezydentowi. Mimo niekorzystnych okoliczności związanych z ciągnącymi się oskarżeniami o powiązania z Rosją, akceptacja projektu przez Senat daje solidny impuls wzrostowi dolarowi. W ostatnich tygodniach zarówno rynek, jak i sami przedstawiciele Rezerwy Federalnej przestali wierzyć w utrzymanie tempa podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku.

Tymczasem finalne wejście reformy fiskalnej w życie i obniżenie podatku od przedsiębiorstw stworzyłoby perspektywę nie tylko zrealizowania projekcji Fed, zakładającej 3 podwyżki w 2018r., ale może nawet dołożenia jednej ekstra zwyżki. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na stanowisko Rezerwy po zbliżającym się grudniowym posiedzeniu. Przechodząc na Stary Kontynent, po świetnych odczytach indeksów PMI przemysłu w ubiegłym tygodniu, najbliższe dni przyniosą kolejne ważne publikacje, m.in. wskaźników usługowych, PKB i sprzedaży detalicznej. Poza tym, w czwartek odbędzie się posiedzenie EBC.

Ważą się również losy brexitowych negocjacji. Dziś premier May spotka się z czołowymi politykami UE, J.C. Juncker’em oraz D. Tuskiem. W piątek z kolei w Dublinie odbędą się rozmowy między przedstawicielami Irlandii i D. Tuskiem na temat granicy z Irlandią Północną.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:45):

CHF/PLN – 3,5988 / 3,6311
EUR/PLN – 4,1889 / 4,2209
USD/PLN – 3,5317 / 3,5616
GBP/PLN – 4,7726 / 4,8187
EUR/USD – 1,1802 / 1,1893

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

5. grudnia:
Polska Stopa procentowa
9:55 Niemcy Indeks PMI usług
10:00 Eurostrefa Indeks PMI usług
11:00 Eurostrefa Sprzedaż detaliczna
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl