Idzie korekta.

Reakcja rynku na dobre krajowe odczyty potwierdziła wyczerpanie potencjału wzrostowego złotego. Idzie korekta. Znakomite odczyty indeksów PMI przemysłu w całej Europie. Senat USA nie przystąpił wczoraj do głosowania nad reformą podatkową. Funt rośnie na fali pozytywnych informacji o postępie brexitowych negocjacji.


Michał Sikora

Porcja kolejnych świetnych danych z kraju nie przyniosła w ostatecznym rozrachunku znaczącego podbicia wyceny złotego, potwierdzając hipotezę o wyczerpaniu potencjału wzrostowego polskiej waluty. Pierwszym symptomem nadchodzącej korekty stała się reakcja rynku na wczorajszy wyższy finalny odczyt PKB. Polska gospodarka urosła w III kw. o 4,9% wobec wstępnych danych na poziomie 4,7%.

Mimo tuż po publikacji inicjatywa przeszła w ręce strony podażowej, która skutecznie oddaliła notowania złotego od maksimów. Argumentów za takim ruchem dostarczyła również struktura wzrostu PKB, która w dużym stopniu oparta była w minionym miesiącu o konsumpcję, a dynamika inwestycji nadal pozostaje niska. W konsekwencji raczej nie należy spodziewać się zmiany stanowiska RPP, w szczególności przejścia centrowych przedstawicieli w stronę jastrzębiego skrzydła.

Dużo bardziej pozytywnie inwestorzy zareagowali na szybki odczyt inflacji, która w listopadzie wyniosła 2,5%, przekraczając prognozy rzędu 2,3%. Ogólnie jednak można stwierdzić, iż dobre krajowe odczyty stały się pretekstem do realizacji zysków, która dziś postępuje naprzód napędzana świetnymi odczytami indeksów PMI w całej Europie, potwierdzającymi, iż gospodarka Starego Kontynentu rozwija się w najszybszym tempie od 20 lat. Znakomicie zwłaszcza wypadły dane ze Szwajcarii, dzięki którym kurs franka w relacji do złotego rośnie dziś najmocniej spośród głównych walut.

Znaczącej przecenie uległy wczoraj notowania dolara. Wbrew oczekiwaniom Senat USA nie przystąpił w czwartek do głosowania nad reformą podatkową, wzmagając obawy o pomyślny przebieg tej sprawy. Ponadto, pojawiły się również doniesienia, iż ze stanowiskiem pożegna się Sekretarz Stanu, R. Tillerson. W zupełnie odmiennych nastrojach tydzień kończy funt. Notowania brytyjskiej waluty pomknęły mocno na północ na fali pozytywnych informacji o postępie negocjacji w sprawie wyjścia z UE. Jeśli plotki o osiągnięciu porozumienia w kwestiach tzw. rachunku za Brexit oraz granicy Irlandii Północnej się potwierdzą, funt zapewne jeszcze nieco zyska. W przeciwnym razie, nastąpi równie szybki zjazd.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,5992 / 3,6315
EUR/PLN – 4,1989 / 4,2310
USD/PLN – 3,5341 / 3,5641
GBP/PLN – 4,7623 / 4,8085
EUR/USD – 1,1828 / 1,1919

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

1. grudnia:
16:00 USA Indeks ISM przemysłu

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl