Frank nie wytrzymuje presji złotego.

Frank ustanowił nowe tegoroczne minima i zmierza na 3,50. W RPP wzmagają się rozbieżności w kwestii terminu podwyżki stóp procentowych. Dzisiejszy odczyt krajowej dynamiki wynagrodzeń ponownie wypadł imponująco. Powraca temat ingerencji Rosji w kampanię prezydencką D. Trump’a.


Michał Sikora

Najciekawsza sytuacja, zwłaszcza z punktu widzenia kredytobiorców walutowych, ma miejsce obecnie na wykresie franka. Kurs szwajcarskiej waluty konsekwentnie porusza się w kanale spadkowym i wczoraj wyznaczył nowe tegoroczne minimum. Z technicznego punktu widzenia wygląda, iż osiągnięcie poziomu 3,50 pozostaje jedynie kwestią czasu.

Na pozostałych zestawieniach powiązanych ze złotym handel przebiega dość stabilnie. Wczorajszy odczyt inflacji w Strefie Euro potwierdził utrzymywanie się niskiej dynamiki cen, potwierdzając scenariusz prowadzenia polityki taniego pieniądza jeszcze przez długi czas. Odważnie na temat perspektyw europejskiej gospodarki wypowiedział się wczoraj główny ekonomista EBC.

W jego ocenie, Unia utrzyma wysoki wzrost PKB w kolejnych latach, który ułatwi powrót inflacji do celu i uodporni na ewentualne zagrożenia zewnętrzne. Warto w tym miejscu wspomnieć o rosnących rozbieżnościach w RPP w kwestii wizji dalszej polityki pieniężnej. Wachlarz opinii na temat terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych rozszerzył się po publikacji listopadowej projekcji makro i obejmuje czas już od pierwszego kwartału 2018r. aż do 2019r. Obóz jastrzębi jest na razie w mniejszości i obejmuje tylko 3 przedstawicieli, jednak są oni wspierani przez konsekwentnie mocne odczyty.

Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach raz jeszcze potwierdziły świetną kondycję krajowego rynku pracy.

Tymczasem, na szerokim rynku chwilowo poprawił się sentyment wokół dolara, dzięki przegłosowaniu projektu reformy podatkowej w Izbie Reprezentantów. Większa problemy napotka on jednak w Senacie. Ponadto, napłynęły również niekorzystne doniesienia dla D. Trump’a, a tym samym również dla amerykańskiej waluty, na temat prac komisji badającej wpływ Rosji na ostatnią kadencję prezydencką.

Pewne źródła donoszą, iż ekipa R. Muellera, prowadząca sprawę, domaga się przesłuchania przynajmniej 12 osób z bliskiego otoczenia prezydenta. Lepiej w końcówce tygodnia radzi sobie funt, który wczoraj otrzymał wsparcie w postaci wyższego od oczekiwań odczytu sprzedaży detalicznej. Prezes M. Carney zapowiedział, iż Bank Anglii może podnieść kilkukrotnie stopy procentowe w kolejnych lata pod warunkiem spełnienia się prognoz oraz braku przykrych niespodzianek związanych z negocjacjami w sprawie Brexitu.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:25):

CHF/PLN – 3,6140 / 3,6462
EUR/PLN – 4,2213 / 4,2523
USD/PLN – 3,5811 / 3,6110
GBP/PLN – 4,7150 / 4,7631
EUR/USD – 1,1732 / 1,1823

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl