RPP raczej osłabi niż umocni złotego.

Złoty stabilny w oczekiwaniu na zakończenie spotkania RPP. Komunikat po posiedzeniu stanowi większe ryzyko przeceny niż umocnienia polskiej waluty. Rozbieżności w kwestii obciążeń dla przedsiębiorstw mogą znacząco opóźnić reformę podatkową w USA.


Michał Sikora

Handel w bieżącym tygodniu na rynku walutowym przebiega bardzo spokojnie wobec dość skromnego kalendarza makro. Liczne wystąpienia przedstawicieli banków centralnych również nie dostarczyły żadnych impulsów do handlu. Zarówno M. Draghi jak i J. Yellen nie poruszyli bowiem w swoich przemówieniach żadnych wątków polityki monetarnej.

Środowy poranek przyniósł nieznacznie umacniającego się złotego w związku z pogorszeniem sentymentu wokół dolara. Okazuje się, że przeprowadzenie mocno wyczekiwanej reformy podatkowej może okazać się trudniejsze niż myślano. Spekuluje się, iż liczne rozbieżności w kwestii ostatecznej wersji podatku od przedsiębiorstw opóźnią cały proces, w najgorszym przypadku nawet o rok.

Tymczasem w kraju kluczowe znaczenie dla inwestorów będzie miało dzisiejsze zakończenie posiedzenia RPP. Oczywiście nikt nie spodziewa się zmiany stopy procentowej, jednak ze szczególną uwagą wyczekiwane będzie oficjalne stanowisko Rady po zapoznaniu się z najnowszą projekcją NPB. Duża część rynku mocno liczy na zwrot retoryki w jastrzębią stronę i zapowiedź szybszych podwyżek kosztu pieniądza.

Nadzieje te były wzmacniane przez bardzo pozytywne w ostatnim czasie dane makro, dobrą kondycję rynku pracy i wyższą inflację. Prezes Glapiński zapowiedział już jednak, iż spodziewa się nieco wyższej dynamiki cen w listopadowej projekcji, więc przynajmniej częściowo powinna już ona być zdyskontowana w cenie. Z tego powodu wydaje się, iż ewentualny gołębi przekaz komunikatu niesie ze sobą pewne ryzyko przeceny złotego, które jest większe od  szans na umocnienie polskiej waluty w przypadku jastrzębiej retoryki. Wszystko wyjaśni się o godz. 16:00. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:10):

CHF/PLN – 3,6542 / 3,6859
EUR/PLN – 4,2259 / 4,2559
USD/PLN – 3,6395 / 3,6694
GBP/PLN – 4,7728 / 4,8209
EUR/USD – 1,1549 / 1,1640

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

8. listopada:
Polska Stopa procentowa
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP

9. listopada:
7:45 Szwajcaria Stopa bezrobocia
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
17:30 Szwajcaria Wystąpienie prezesa SNB, T. Jordan’a

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl