Frank przetestuje tegoroczne minima.

Słabe piątkowe dane z USA umocniły złotego. Inflacja ze Oceanem nadal niska, słabiej wypadła także sprzedaż detaliczna. Przywódca Katalonii nie odpowiedział na ultimatum hiszpańskiego rządu. Bieżący tydzień będzie przyniesie szereg ważnych wydarzeń na funta, a zakończy się rewizją ratingu Polski przez agencję S&P.


Michał Sikora

Notowania złotego nadal rosną z początkiem nowego tygodnia, a kluczowym impulsem do tego okazała się piątkowa publikacja słabszych danych ze Stanów Zjednoczonych. Szczególnie ciekawie prezentuje się sytuacja na wykresie franka szwajcarskiego, gdzie handel toczy się w pobliżu tegorocznych minimów i przetestowanie tych poziomów pozostaje całkiem realne.

Tymczasem, za Oceanem nawet efektu huraganów nie zdołał wystarczająco wpłynąć na inflację, aby sprostała oczekiwaniom rynku. Gorzej od prognoz wypadł również odczyt sprzedaży detalicznej. Tąpnięcie notowań dolara było znaczne, ale po dłuższej chwili zaktywizowało mocno stronę popytową, która doprowadziła do szybkiego zniwelowania poniesionych strat.

W niedzielę humory entuzjastom amerykańskiej waluty poprawiła nieco prezes Fed, J. Yellen, która powiedziała, iż niska inflacja jest raczej nietrwałym zjawiskiem i powinna wrócić do celu w przyszłym roku, dlatego kolejne podwyżki stóp procentowych są uzasadnione.

Dziś o godz. 10 upłynął termin na oficjalne potwierdzenie katalońskiego rządu, czy ogłosił niepodległość tego regionu. Carles Puigdemont wykręcił się jednak z udzielenia jednoznacznej odpowiedzi, wychodząc z propozycją spotkania z premierem Hiszpanii.

Przywódca Katalonii niespełna tydzień temu przyjął mandat do ogłoszenia niepodległości, jednocześnie niejako zawieszając go w celu podjęcia negocjacji z Madrytem. Jeśli złożyłby oficjalne oświadczenie, potwierdzające separację, groziłoby mu postawienie zarzutów i wyrok więzienia. Poza sprawą Katalonii, w bieżącym tygodniu rynek walutowy będzie z uwagą śledził ponownie liczne wystąpienia M. Draghi’ego i spółki oraz spekulacje na temat skali programu luzowania EBC w przyszłym roku.

Ponadto, ciekawie może wyglądać handel na funcie z powodu publikacji szeregu danych makro z Wielkiej Brytanii oraz przesłuchań M. Carney’a przed parlamentarną Komisją Skarbu w sprawie funkcjonowania Banku Anglii oraz S. Tenreyro i D. Ramsden’a, określanego jako „gołębia”, w związku z nominacjami na członków Komisji Polityki Monetarnej. Po propozycji UE 2-letniego przejściowego członkostwa dla Brytyjczyków nowe wieśi mogą napłynąć również w temacie Brexitu.

Natomiast, w kraju opublikowane zostaną dane na temat m.in. wynagrodzeń oraz produkcji przemysłowej, a w piątek rewizji ratingu Polski dokona agencja S&P, która niedawno podwyższyła swoje prognozy PKB na lata 2017-2018.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:10):

CHF/PLN – 3,6752 / 3,7070
EUR/PLN – 4,2250 / 4,2549
USD/PLN – 3,5798 / 3,6097
GBP/PLN – 4,7539 / 4,7990
EUR/USD – 1,1746 / 1,1837

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

17. października:
10:30 Wielka Brytania Inflacja
11:00 Eurostrefa Inflacja
12:15 Wielka Brytania Przesłuchanie prezesa Banku Anglii, M.Carney’a, przez parlamentarną Komisję Skarbu w temacie funkcjonowania Banku Anglii
14:00 Polska Przeciętne wynagrodzenie
15:15 USA Produkcja przemysłowa

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl