Seria pozytywnych wieści dla złotego.

Notowania franka oraz dolara rosną po zamieszkach w Barcelonie i przygniatającym zwycięstwie opcji niepodległościowej. Rynek pozytywnie odebrał kandydaturę K. Warsh’a na stanowisko przyszłego prezesa Fed. Krajowa inflacja we wrześniu zaskakująco wyższa od prognoz. Polska awansowała do grupy 25 najbardziej rozwiniętych rynków świata według agencji FTSE Russell.


Michał Sikora

Kurs franka ponownie wybił się na północ po zwycięstwie opcji niepodległościowej w referendum w Katalonii i wobec starć policji z głosującymi. Napięcie polityczne w Eurostrefie zatem rośnie, gdyż region Barcelony jest odpowiedzialny za 19% krajowego PKB  i zamieszkany przez 16% populacji, a zatem ewentualna separacja miałaby negatywne konsekwencje dla wiarygodności kredytowej Hiszpanii. T

o skutkuje dalszym pogorszeniem sentymentu wokół wspólnej waluty oraz walut krajów wschodzących i podbija jednocześnie notowania dolara. Piątkowe odczyty indeksów Chicago PMI oraz zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan wypadły lepiej od prognoz, a ponadto pozytywnie została odebrana przez rynek informacja o spotkaniu D. Trump’a i Kevina Warsh’a, postrzeganego jako potencjalnego następcę J. Yellen i jednocześnie określanego mianem jastrzębia w kwestii podejścia do polityki pieniężnej.

W konsekwencji powyższych wydarzeń cierpią notowania złotego pomimo serii dobrych wiadomości z kraju. Przede wszystkim mocno na plus zaskoczyły dane o inflacji, której roczna dynamika we wrześniu osiągnęła 2,2%, osiągając najwyższy poziom od lutego, na co rynek zareagował natychmiastowym wzrostem popytu na polską walutę.

Prawdopodobnie jednak wyższy odczyt nie znajdzie odzwierciedlenia w stanowisku RPP podczas środowego posiedzenia. Kolejna pozytywna informacja napłynęła od FTSE Russell, dostawcy indeksów należący do grupy London Stock Exchange, który przesunął Polskę z listy państw rozwijających się do grupy 25 najbardziej rozwiniętych rynków świata. Nowy status wejdzie w życie od września 2018r. Jednocześnie w zestawieniu innej agencji indeksowej, MSCI, Polska pozostaje zaklasyfikowana do grupy krajów wschodzących. Ponadto, kolejne instytucje finansowe podniosły swoje prognozy PKB dla Polski.

Tym razem na taki krok zdecydowali się ekonomiści Goldman Sachs oraz Morgan Stanley. Z kolei, agencja ratingowa Moody’s w piątkowym raporcie oceniła, iż perspektywa polskiego systemu bankowego pozostaje stabilna, a solidny wzrost gospodarczy równoważy nieprzewidywalna politykę rządu. Wszystko to jednak okazuje się dla inwestorów znacznie mniej ważne od impulsów z szerokiego rynku i nowy tydzień złoty ponownie rozpoczyna od spadków w relacjach do franka oraz dolara.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:30):

CHF/PLN – 3,7771 / 3,8087
EUR/PLN – 4,2961 / 4,3278
USD/PLN – 3,6555 / 3,6832
GBP/PLN – 4,8463 / 4,8915
EUR/USD – 1,1698 / 1,1789

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

2. października:
15:45 USA Indeks PMI usług
16:00 USA Indeks ISM przemysłu

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl