Polityka w centrum uwagi.

Złoty słabnie wobec wzrostu napięcia politycznego w Strefie Euro. Nieoczekiwane wyniki wyborów w Niemczech oraz Francji. Porozumienie w sprawie reformy podatkowej w USA niespodziewanie zmieniło sentyment na eurodolarze. Moody’s obniżył rating Wielkiej Brytanii.


Michał Sikora

Weekendowe wydarzenia polityczne zdominowały uwagę rynku, a związany z nimi wzrost niepewności przełożył się na słabsze otwarcie notowań złotego w nowym tygodniu. Jeszcze w piątek słabo zostało odebrane wystąpienie premier May w sprawie Brexitu. Pomimo zapewnienia o zaangażowaniu w budżet UE i ochronie praw jej obywateli na Wyspach, zabrakło w nim jakichś szczegółów. Ponadto, w notowania funta uderzyła również informacja o obniżeniu ratingu kredytowego Wielkiej Brytanii przez agencję Moody’s.

Przede wszystkim jednak inwestorzy są zaskoczeniu wynikiem wyborów parlamentarnych w Niemczech, gdzie choć A. Merkel utrzymała się przy władzy na 4. kadencję, to blok partii chadeckich uzyskał najgorszy wynik od 1949r. i w konsekwencji będzie potrzebował wsparcia innych frakcji.

Ponadto, po raz pierwszy od lat. 50 do Bundestagu weszło aż 6 ugrupowań. Jedną z nich jest skrajnie prawicowa AfD, która swój dobry wynik zawdzięcza zapewne anty-imigranckiemu nastawieniu. Pro-europejskiej nastroje podupadły także nieco nad Sekwaną, gdzie partia E. Macrona przegrała wybory do Senatu, co może utrudniać jej przeprowadzanie reform. Prezydent Francji we wtorek przedstawi swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej podczas przemówienia na Sorbonie.

Inwestorzy nie są również jednoznacznie przekonani o skali ryzyka zbliżającego się referendum w Katalonii, które ma odbyć się 1. października. W rezultacie, atrakcyjność inwestycyjna wspólnej waluty spadła i nieoczekiwanie większym obecnie zaufaniem cieszy się dolar. Pomimo kolejnej wymiany „uprzejmości” pomiędzy przywódcami Korei Płn. i USA, nastroje za Oceanem poprawiają się dzięki postępom w pracach nad reformą podatkową. Prezydent Trump poinformował, iż Biały Dom osiągnął w tej sprawie porozumienie z partią Republikanów i w środę ma wreszcie przedstawić szczegóły projektu. J

eśli zmiana sentymentu na eurodolarze okaże się bardziej trwała, złoty powinien znaleźć się w odwrocie pomimo dobrych informacji z krajowej gospodarki oraz RPP. Zmienność notowań w kolejnych dniach może być podwyższona, gdyż niezwykle liczne w bieżącym tygodniu będą wystąpienia czołowych bankierów centralnych świata.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,6865 / 3,7174
EUR/PLN – 4,2545 / 4,2844
USD/PLN – 3,5852 / 3,6152
GBP/PLN – 4,8310 / 4,8761
EUR/USD – 1,1809 / 1,1900

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

25. września:
15:00 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego

26. września:
16:00 USA Indeks Conference Board
16:00 USA Indeks Fed z Richmond
16:00 USA Sprzedaż nowych domów
18:45 USA Wystąpienie prezes Fed, J. Yellen

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl