Świetne wyniki polskiej gospodarki.

Dynamika sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w Polsce znacząco wyższa od oczekiwań. Złoty zyskuje dzięki dobrym danym makro, słabości dolara oraz przeciekom z EBC. Wewnętrzne tarcia po stronie brytyjskiej w sprawie Brexitu osłabiają funta. Dziś wieczorem istotne posiedzenie FOMC oraz konferencja J. Yellen.


Michał Sikora

Przed wieczornym posiedzeniem Rezerwy Federalnej notowania złotego pozostają relatywnie mocne. Wczorajsze krajowe odczyty makro wypadły znakomicie. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 7,6% wobec prognoz na poziomie 6,8%. Jeszcze lepszy wynik osiągnęła produkcja przemysłowa, która zwiększyła się o 8,8% przy oczekiwaniach rzędu 6,1%.

Szczególnie imponująco zachowywała się w minionym miesiącu produkcja przedsiębiorstw budowalnych, której roczna dynamika sięgnęła 23,5%. W połączeniu z wcześniejszym bardzo dobrym odczytem wynagrodzeń, rysują się pozytywne perspektywy na dla polskiego PKB. Ponadto, Ministerstwo Rozwoju szacuje, iż po spowolnieniu wzrostu produkcji do ok. 5% we wrześniu, w kolejnych 2 miesiącach ma się ona utrzymywać ponownie powyżej 8%. Korzystnie dla złotego wpływa również słabsza w ostatnich dniach forma dolara.

Inwestorzy pozostają ostrożni z kupnem amerykańskiej waluty przed posiedzeniem Fed pomimo wzrostu prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych, szacowanego przez rynek terminowy, powyżej 60% (jeszcze w piątek było to zaledwie 40%). Z jednej strony, ostatnie słabsze odczyty makro oraz ostrożne wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej przemawiają za spowolnieniem tempa zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak, J. Yellen i spółka nadal nie zrewidowali swojej projekcji, zapowiadającej 3 podwyżki rocznie.

Jeśli Fed nie zaskoczy jastrzębią retoryką, złoty może dalej zyskiwać zwłaszcza, że przecieki z EBC wskazują, iż w październiku nie zapadnie decyzja o terminie zakończenia programu luzowania z racji obaw o niekorzystny wpływ mocnego euro na inflację.

Polska waluta zyskuje również względem dynamicznie umacniającego się w poprzednim tygodnia funta. Wewnętrze tarcia po stronie brytyjskiej odnośnie pożądanej wersji Brexitu („miękka” T. May vs „twardy” B. Johnson) osłabiały wczoraj kurs brytyjskiej waluty, a pozytywny impuls wywołany dzisiejszym znacząco wyższym od prognoz odczytem sprzedaży detalicznej na Wyspach okazał się krótkotrwały.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,7002 / 3,7311
EUR/PLN – 4,2600 / 4,2900
USD/PLN – 3,5438 / 3,5738
GBP/PLN – 4,7987 / 4,8438
EUR/USD – 1,1951 / 1,2042

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

20. września:
16:30 USA Zapasy ropy Crude
20:00 USA Stopa procentowa
20:30 USA Wystąpienie prezes Fed, J. Yellen, po posiedzeniu FOMC

21. września:
14:00 Polska Protokół z ostatniego posiedzenia RPP
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
15:15 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl