Bank Szwajcarii sprzyja frankowiczom.

Notowania funta rosną w tempie błyskawicy dzięki jastrzębiej retoryce Banku Anglii. Inflacja w USA nadal nie wykazuje oznak ożywienia pomimo zniszczeń spowodowanych przez huragany. SNB obniżył prognozy wzrostu PKB Szwajcarii, przyczyniając się do osłabienia helweckiej waluty.


Michał Sikora

Bohaterem tygodnia na rynku walutowym niewątpliwe pozostaje funt. Jego notowania od kilku sesji mkną na północ w tempie błyskawicy. Nieco wyższy odczyt inflacji, najniższe od 42-lat bezrobocie oraz przyjęcie przez parlament ustawy o Brexicie wywołało szalony atak popytu. Chwilowo entuzjastyczne nastroje podkopały gorsze niż oczekiwano dane o dynamice wynagrodzeń.

Jednak wczorajsze posiedzenie Bank Anglii i mocno jastrzębia retoryka ponownie dała bykom sygnał do ataku. Prezes M. Carney zapowiedział, iż podwyżka stóp procentowych nastąpi szybciej niż rynek się tego spodziewa. W pierwszej części tygodnia zyskiwał również dolar, gdyż inwestorzy liczyli, że skutki huraganów Harvey i Irma przyczynią się do wzrostu dynamiki cen w Stanach Zjednoczonych. Opublikowane jednak w kolejnych dniach odczyty inflacji producenckiej oraz konsumenckiej wypadły zgodnie z oczekiwaniami, a nie powyżej, więc wiara w grudniową podwyżkę kosztu pieniądza zbytnio nie wzrosła i kurs amerykańskiej waluty ponownie z wolna zmierza na południe.

Wobec tych wydarzeń i związanego z nimi pogorszenia nastrojów wokół walut krajów rozwijających się oraz oświadczenia Komisji Europejskiej o przejściu do drugiego etapu procedury względem Polski w sprawie sądów, złoty znalazł się w odwrocie i szybko oddawał pole konkurentom. Na szczęście dla kredytobiorców, Narodowy Bank Szwajcarii podtrzymał swoją gotowość do dalszych interwencji na rynku walutowym wobec wciąż przewartościowanego w jego opinii franka i znacząco obniżył prognozy wzrostu PKB w 2017r., z 1,5% do niespełna 1%, co zostało negatywnie odebrane przez rynek i w konsekwencji osłabiło kurs helweckiej waluty. Dziś jeszcze publikacja kolejnej porcji danych makro zza Oceanu, a początek

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,7170 / 3,7479
EUR/PLN – 4,2593 / 4,2893
USD/PLN – 3,5607 / 3,5907
GBP/PLN – 4,8307 / 4,8759
EUR/USD – 1,1896 / 1,1987

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

15. września:
14:30 USA Sprzedaż detaliczna
15:15 USA Produkcja przemysłowa

 

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl