Dolar i Fed przegrywają z huraganami.

M. Draghi nie dostarczył wczoraj nowych informacji. EBC odłożył dyskusję nad programem luzowania na kolejne miesiące, podniósł prognozy wzrostu PKB i obniżył dla inflacji. Bardzo słaby odczyt liczby nowych bezrobotnych w USA pogłębił przecenę dolara. Złoty utrzymuje mocną pozycję i czeka na dzisiejszą rewizję ratingu przez agencję Moody’s.


Michał Sikora

Po pierwotnym wstrząsie spowodowanym przez posiedzenie EBC notowania franka oraz euro powróciły do wcześniejszych poziomów, utrzymując się w granicach konsolidacji. Z tą różnicą, iż z technicznego punktu widzenia na wykresie helweckiej waluty powstała formacja podwójnego dna, która potencjalnie stwarza ryzyko większego odbicia kursu na północ.

Zgodnie z jednym z przypuszczalnych scenariuszy, M. Draghi nie powiedział wczoraj nic nowego, prezentując z jednej strony mocno gołębi ton, a z drugiej – wypowiadając się entuzjastycznie o perspektywach wzrostu europejskiej gospodarki, czym utwierdził, a nawet wzmocnił i tak już silna pozycję wspólnej waluty. Dyskusja nad programem luzowania została odłożona najwcześniej na październik. Ponadto, EBC podniósł prognozę wzrostu PKB  z 1,9% do 2,2% w 2017r., a obniżył dla inflacji, która ma pozostawać znacznie poniżej celu nawet w 2019r.

Początek konferencji po posiedzeniu EBC zbiegł się w czasie z publikacją bardzo słabych danych na temat liczby nowych bezrobotnych w stanach zjednoczonych, który dodatkowo wzmógł przecenę dolara. Odczyt okazał się znacząco gorszy od oczekiwań, osiągając najwyższy poziom od 2015r. Można przypuszczać, iż niemały wpływ miał na to huragan Harvey. Obecnie przez Stany Zjednoczone przetacza się kolejna klęska żywiołowa, która dodatkowo psuje nastroje wokół amerykańskiej waluty, budząc uzasadnione obawy o perspektywy wzrostu PKB. W rezultacie część rynku postrzega tę sytuację jako definitywne przekreślenie szans na grudniową podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Wobec tych wszystkich wydarzeń notowania złotego pozostają stabilne, utrzymując mocną pozycję. Polska waluta cały czas zyskuje względem dolara, który wyznaczył nowe minima i osunął się do poziomów niewidzianych od blisko 3 lat. W środę RPP podtrzymała stanowisko, iż obecnie nie ma przesłanek do rozpoczęcia dyskusji nad podwyżką stóp procentowych. Tymczasem dziś, agencja Moody’s, która w poniedziałek opublikowała optymistyczne prognozy dla Polski, ma dokonać rewizji ratingu.

Co prawda niewielkie, ale jednak są szanse, iż instytucja ta zdecyduje się podwyższyć perspektywę oceny ze stabilnej do pozytywnej. Takie rozstrzygnięcie jeszcze bardziej podwyższyłoby atrakcyjność krajowych aktywów.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,7204 / 3,7513
EUR/PLN – 4,2395 / 4,2695
USD/PLN – 3,5082 / 3,5382
GBP/PLN – 4,6364 / 4,6813
EUR/USD – 1,2009 / 1,2100

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

8. września:
Polska Rewizja ratingu przez agencję Moody’s
21:00 USA Kredyt konsumencki

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl