Czy EBC wniesie coś nowego?

Słabe dane z głównych światowych gospodarek pozwalają złotemu utrzymywać mocną pozycję. Indeks Ryzyka Geopolitycznego osiągnął najwyższą wartość od 2003r. Poniedziałkowa decyzja Moody’s pozytywnie wpłynęła na atrakcyjność krajowych aktywów. Jutro mocno wyczekiwane posiedzenie EBC.


Michał Sikora

Niezbyt zachęcające informacje z głównych gospodarek świata pozwalają złotemu utrzymywać mocna pozycję. Słabiutkie dane o PKB Szwajcarii oraz rewizja w dół poprzedniego odczytu skierowały notowania franka na południe, jednak doniesienia o planowanej na sobotę przez Koreę Płn. kolejnej próbie bombowej zaczęły zwiększać popyt na bezpieczeństwo helweckiej waluty.

Napięcie na linii USA – Korea zdaje się nieustannie narastać, potęgowana również przez wymianę „uprzejmości” między przywódcami tych państw. W rezultacie Indeks Ryzyka Politycznego wzrósł do najwyższego poziomu od 2003r., kiedy to doszło do inwazji na Irak. Gorsze od prognoz dane napłynęły również zza Oceanu.

Zamówienia w amerykańskim przemyśle spadły w lipcu o 3,2% zamiast spodziewanego wzrostu o 3%. Gołębio wybrzmiały również pierwsze z serii wystąpień przedstawicieli Fed, w których królowało słowo „ostrożność” i podkreślano także obawy związane ze słabnącą inflacją. Słabiej niż oczekiwano wypadły także odczyty indeksu PMI usług oraz sprzedaży detalicznej w Eurostrefie.

Jutro będzie miało miejsce kluczowe dla bieżącego tygodnia wydarzenie, czyli posiedzenie EBC i następująca po nim konferencja M. Draghi’ego. Bank już wcześniej przygotowywał rynek na przyjęcie gołębiego czy wręcz rozczarowującego komunikatu. Trudno jednak jednoznacznie ocenić, w jaki sposób zareagują inwestorzy i w którym kierunku powędrują notowania złotego.

Z jednej strony ostudzenie nastrojów względem planów zacieśniania polityki pieniężnej powinno sprzyjać wycenia polskiej waluty. Z drugiej, problemy inflacyjne zarówno EBC jak i Fed mogą przyczynić się do globalnego pogorszenia nastrojów, co nieuchronnie odbiłoby się niekorzystnie także na sytuacji złotego. Wreszcie, całkiem możliwy pozostaje również scenariusz, w którym M. Draghi nie przedstawi jutro żadnych nowych informacji, gdyż w jednym z wcześniejszych wystąpień zapowiadał, iż Rada Prezesów rozpocznie dyskusję na programem luzowania jesienią. Pytanie zatem, kiedy dla Prezesa EBC zaczyna się jesień.

RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała dziś stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Poniedziałkowa decyzja Moody’s o podwyższeniu prognoz PKB Polski i obniżeniu ich dla deficytu pozytywnie wpłynęła na postrzeganie atrakcyjności krajowych aktywów. Po cichu niektórzy zaczęli nawet liczyć na podniesienie perspektywy ratingu podczas piątkowej publikacji raportu przez tę instytucję. Uzasadnione wydają się teraz oczekiwania, iż w ślad za Moody’s podążą również  pozostałe agencje ratingowe, co dostarczyłoby kolejnych korzystnych impulsów polskiej walucie. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,7151 / 3,7459
EUR/PLN – 4,2304 / 4,2603
USD/PLN – 3,5469 / 3,5768
GBP/PLN – 4,6201 / 4,6650
EUR/USD – 1,1870 / 1,1961

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

6. września:
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP
16:00 USA Indeks ISM dla branż pozaprzemysłowych

7. września:
8:00 Niemcy Produkcja przemysłowa
11:00 Eurostrefa PKB
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:30 Eurostrefa Konferencja M. Draghi’ego po posiedzeniu EBC
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl