Trump szykuje niezły Meksyk.

Notowania złotego pozostają stabilne. Jutrzejszy protokół z posiedzenia RPP pokaże rozkład sił pomiędzy gołębiami a jastrzębiami. Mocne odczyty indeksu PMI przemysłu w Eurostrefie dobrze wróży dynamice PKB. Trump powraca do tematu muru na granicy z Meksykiem i grozi wstrzymaniem prac rządu.


Michał Sikora

Notowania złotego pozostają mocno stabilne wobec ubogiego w tym tygodniu kalendarza makroekonomicznego oraz wyczekiwania na rozpoczynające się w piątek sympozjum w Jackson Hole. Polska waluta odnotowuje nawet pewne umocnienie względem franka, jednak zmiany te mają niewielkie znaczenie wobec małej aktywności inwestorów.

Najsłabiej spośród głównych dewiz w relacji do złotego radzi sobie funt, którego kurs systematycznie zmierza na południe i zbliża się do ustanowionego w październiku ubiegłego roku wieloletniego minimum. Spośród wydarzeń krajowych warto jutro zwrócić uwagę na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia RPP i rozkład sił pomiędzy gołębiami a jastrzębiami.

Tymczasem, z szerokiego rynku można wspomnieć o trzech kwestiach. Po pierwsze, Węgierski Bank Centralny utrzymał wczoraj stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, co było decyzją zgodną z oczekiwaniami rynku. Natomiast opublikowane dziś mocne odczyty indeksu PMI przemysłu w krajach Eurostrefy bardzo pozytywnie zaskoczyły rynek i dobrze wróżą dynamice PKB.

Wreszcie, za Oceanem retoryka D. Trump’a powróciła do mocno już zapomnianej sprawy budowy muru na granicy z Meksykiem, która była przecież sztandarowym tematem kampanii wyborczej. Prezydent stwierdził nawet, iż jest gotów doprowadzić do wstrzymania prac rządu, jeśli będzie to konieczne w celu pozyskania środków na ten projekt.

Termin zakończenia procesu budżetowego upływa za nieco ponad miesiąc (30. września) i ryzyko zaprzestania funkcjonowania różnego rodzaju jednostek rządowych wcale nie jest wykluczone wobec nieustannych tarć na linii Trump – reszta świata i braku poparcia dla prezydenta nawet wśród samych Republikanów, posiadających przecież większość w obu izbach Kongresu. Gdyby taka sytuacja stała sią faktem, to mimo iż zapewne nie trwałaby długo, dla rynków oznaczałaby jednak wzrost ryzyka i dalszy spadek zaufania do amerykańskiej waluty.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:00):

CHF/PLN – 3,7541 / 3,7851
EUR/PLN – 4,2711 / 4,3011
USD/PLN – 3,6199 / 3,6498
GBP/PLN – 4,6335 / 4,6785
EUR/USD – 1,1743 / 1,1834

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

23. sierpnia:
15:45 USA Indeks PMI usług
16:00 USA Sprzedaż nowych domów
16:30 USA Zapasy ropy Crude

24. sierpnia:
9:15 Szwajcaria Produkcja przemysłowa
10:00 Polska Stopa bezrobocia
10:30 Wielka Brytania PKB
14:00 Polska Protokół z posiedzenia RPP
14:30 USA Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl