Słabe euro oraz dolar. Złoty ofiarą zamachów.

Złoty słabnie na po zamachach w Barcelonie. Gołębi protokół z posiedzenia EBC osłabia notowania euro. Słabe nastroje panują również wobec amerykańskiej waluty. Dziś publikacja krajowych danych o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej.


Michał Sikora

Złoty osłabia się na skutek zamachów terrorystycznych w Barcelonie, które przyczyniają się do pewnej ucieczki w bezpieczne przystanie i przeceny bardziej ryzykownych aktywów, do których należą m.in. waluty krajów rozwijających się. Zanim doszło do ataków, nastroje rynkowe były dość sprzyjające dla polskiej waluty, który umacniała się względem euro po publikacji gołębiego komunikatu z ostatniego posiedzenia EBC.

Unijni decydenci dyskutowali co prawda o dostosowaniu perspektywy polityki pieniężnej, jednak nie zdecydowali się na ten krok, aby uniknąć wysłania mylących sygnałów. Poza tym bank centralny nadal nie ma przekonania co do tego, aby inflacja wykazywała wystarczające oznaki ożywienia. Dzień wcześniej wspólna waluta również się osłabiała po doniesieniach, iż M. Draghi nie przedstawi nowej wizji polityki EBC podczas spotkania w Jackson Hole.

Tymczasem, opublikowane wczoraj za Oceanem dane makroekonomiczne miały mieszany wydźwięk. Lepiej od prognoz wypadły odczyty liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeks Fed z Filadelfii, zawiodła natomiast nieco produkcja przemysłowa. W końcowym rozrachunku dolar kończył sesję na plusie, jednak w większym stopniu było to spowodowane słabością euro wobec gołębich sygnałów z Brukseli.

Zresztą nastroje wokół amerykańskiej waluty również nie są najlepsze. Protokół z posiedzenia FOMC oraz następujące po nim wypowiedzi przedstawicieli Fed próbują delikatnie przystopować oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych. A do tego dochodzą jeszcze problemy Waszyngtonu – D. Trump rozwiązał i tak już rozpadającą się z powodu rezygnacji kolejnych jej członków radę produkcyjną , co sprawia że perspektywy pomyślnego przeprowadzenia pro-wzrostowych reform rysują się w coraz bardziej mrocznych barwach.

Wracając do złotego, jeśli dzisiejsze krajowe odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej nie zawiodą i wobec dobrego ostatniego odczytu PKB, notowania polskiej waluty nie powinny już dalej się osłabiać ani przełamać istotniejszych wsparć z końcem tygodnia.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 3,7849 / 3,8161
EUR/PLN – 4,2625 / 4,2925
USD/PLN – 3,6315 / 3,6615
GBP/PLN – 4,6730 / 4,7181
EUR/USD – 1,1682 / 1,1773

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

18. sierpnia:
14:00 Polska Produkcja przemysłowa
14:00 Polska Sprzedaż detaliczna

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl