Czarne chmury nad Waszyngtonem.

Dobre piątkowe dane z USA podbiły notowania dolara i osłabiły złotego. Problemy D. Trump’a nabierają tempa, prace nad pro-wzrostowymi reformami wręcz przeciwnie. Zapowiada się spokojny tydzień. Istotne dane trafią na rynek dopiero w piątek.


Michał Sikora

Solidny piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy spowodował odbicie notowań dolara od ostatnich minimów i jednocześnie przecenę walut krajów rozwijających się. W konsekwencji podrożał również rekordowo tani ostatnio frank szwajcarski. Kolejny miesiąc z rzędu podtrzymana została ujemna korelacja pomiędzy danymi ADP a payrolls’ami, dzięki czemu amerykańska waluta kończyła tydzień w lepszych nastrojach po środowym pogorszeniu sentymentu.

W lipcu w Stanach Zjednoczonych utworzono 209 tys. nowych miejsc pracy wobec spodziewanych 180 tys. Ponadto, stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 16 lat, osiągając wartość 4,3%. Dzięki temu szanse na grudniową podwyżkę stóp procentowych, wyceniane przez rynek terminowy, wzrosły do 55%. Nadal jednak niski pozostaje wzrosły płacy godzinowej, dlatego inwestorzy z uwagą będą oczekiwać na piątkowy odczyt inflacji, a także rozwój sytuacji politycznej za Oceanem.

Problemy Waszyngtonu nabierają tempa, podczas gdy prace nad pro-wzrostowymi reformami przeciwnie. Śledztwo w sprawie domniemanych powiązań D. Trump’a i jego otoczenia z Rosją weszło w bardziej zaawansowaną fazę po powołaniu tzw. wielkiej ławy przysięgłych. Po wakacjach pierwszą kluczową sprawą będzie podniesieniu limitu zadłużenia państwa, które zostanie osiągnięte z końcem września i niewykluczone, że groźba tymczasowego wstrzymania funkcjonowania rządu federalnego stanie się rzeczywistością.

Tymczasem bieżący tydzień zapowiada się spokojnie, gdyż kalendarz makroekonomiczny na najbliższe dni prezentuje się wyjątkowo ubogo. Zabraknie również wystąpień czołowych przedstawicieli instytucji centralnych (wypowiedzi Bullard’a, Kshkari’ego i Dudley’a z Fed nie powinny dostarczyć nowych informacji) . Istotne dane zarówno krajowe, jak i zagraniczne zostaną opublikowane dopiero w piątek, a będą to odczyty inflacji w Polsce, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:15):

CHF/PLN – 3,6973 / 3,7293
EUR/PLN – 4,2385 / 4,2695
USD/PLN – 3,5903 / 3,6203
GBP/PLN – 4,6825 / 4,7255
EUR/USD – 1,1739 / 1,1830

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

7. sierpnia:
21:00 USA Kredyt konsumencki

8. sierpnia:
7:45 Szwajcaria Stopa bezrobocia

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl