Pogoda dla frankowiczów.

Frank nadal tanieje pomimo dobrych danych ze Szwajcarii. Złoty zyskuje również względem euro i dolara. Przetasowania w otoczeniu D. Trump’a zniechęcają inwestorów do dolara. Raport ADP wypadł blisko oczekiwań, więc nie wzbudził reakcji rynku. Jutro posiedzenie Banku Anglii.


Michał Sikora

Dobre wieści dla kredytobiorców. Frank nadal zmierza na południe, wyznaczając nowe minima. Co więcej, opublikowane dziś znacznie lepsze niż oczekiwano odczyty indeksu PMI przemysłu oraz sprzedaży detalicznej w Szwajcarii nie spowodowały choćby niewielkiej korekty, co dobitnie świadczy o zmianie sentymentu wobec helweckiej waluty i jej słabości. Najprawdopodobniej zatem frank będzie jeszcze tańszy, a jego kurs jest już coraz bliżej całkowitego zniesienia ruchu wywołanego decyzją SNB o zaprzestaniu obrony kursu EUR/CHF.

W bieżącym tygodniu złoty umacnia się również wobec euro oraz dolara. Wczorajszy nieco wyższy od prognoz odczyt wskaźnika PCE, postrzeganego przez Fed jako miara inflacji, nie na długo polepszył  nastroje wokół amerykańskiej waluty, która dziś ponownie zniżkuje.

Cały czas górę biorą negatywne informacje z Białego Domu o przetasowaniach w administracji D. Trump’a, które poddają w wątpliwość realność przeprowadzenia pro-wzrostowych reform, na obietnicach których w dużej bierze bazowała ostatnia fala ruchu wzrostowego na dolarze z listopada i początku grudnia ubiegłego roku. Kluczowym wydarzeniem dzisiejszego dnia miała być publikacja raportu ADP o zmianie zatrudnienia, która tradycyjnie ustawia nastroje przed piątkowymi payrolls’ami. Odczyt wypadł jednak na poziomach zbliżonych do prognoz (nieco poniżej), przez co nie stał się jakimś impulsem do handlu.

Spośród wczorajszej całej serii indeksów PMI przemysłu odczyt dla Wielkiej Brytanii jako jeden z nielicznych wypadł lepiej niż oczekiwano, umacniając nieznacznie notowania funta. Jutro najważniejsza w tym tygodniu sesja dla brytyjskiej waluty z powodu posiedzenia Banku Anglii, podczas którego zostanie podjęta decyzja w sprawie stopy procentowej oraz zaprezentowane zostaną nowe projekcje inflacyjne. Całość zostanie spięta konferencją prasową z udziałem prezesa banku centralnego, M. Carney’a. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:25):

CHF/PLN – 3,7052 / 3,7362
EUR/PLN – 4,2401 / 4,2701
USD/PLN – 3,5826 / 3,6126
GBP/PLN – 4,7360 / 4,7791
EUR/USD – 1,1770 / 1,1861

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

2. sierpnia:
16:30 USA Zapasy ropy Crude

3. sierpnia:
10:00 Eurostrefa Indeks PMI usług
10:30 Wielka Brytania Indeks PMI usług
11:00 Eurostrefa Sprzedaż detaliczna
13:00 Wielka Brytania Stopa procentowa
13:30 Wielka Brytania Wystąpienie prezesa Banku Anglii, M. Carney’a
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
16:00 USA Indeks ISM dla branż pozaprzemysłowych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl